W związku z rozpoczęciem zbiorów ziemniaka w Niemczech uruchomiono również program kontrolny, mający na celu sprawdzenie poziomu pozostałości pestycydów. Niemcy systematycznie badają bulwy na pozostałości pestycydów.
Miesiąc: czerwiec 2018
Katastrofalnie niskie ceny malin w skupach
18 czerwca w Bobach w odbyło się spotkanie plantatorów owoców jagodowych pod przewodnictwem przedstawicieli Związku Sadowników RP. Gośćmi spotkania byli Sekretarz stanu Jacek Bogucki z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz posłowie i przedstawiciele samorządów lokalnych. Było to spotkanie interwencyjne w sprawie katastrofalnie niskich cen malin, agrestu i innych gatunków owoców jagodowych.
Sezon polskiej papryki rozpoczęty
W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, zbiory rozpoczęły się wcześniej. Rok temu czerwona papryka z polskich szklarni trafiła do małego hurtu już pod koniec czerwca. Zazwyczaj początek sezonu przypada na przełom czerwca i lipca. W tym roku pierwsze partie czerwonej krajowej papryki już w połowie czerwca pojawiły się w sprzedaży.
Czy można nie płakać przy krojeniu cebuli ?
Większość z nas płacze przy krojeniu cebuli. Czy można tego uniknąć? – zastanawiamy się od dawna. Niektórzy szukają sposobu w osłonieniu oczu np. goglami, inni spłukują nóż i cebulę zimna wodą. Na niewiele to się jednak zda, gdyż mamy do czynienia ze zwykłą reakcją chemiczną, która rozpoczyna się w momencie przecięcia pierwszych włókien. W tym momencie substancje z pękniętych komórek cebuli łączą się ze sobą i powstaje związek chemiczny zwany czynnikiem lakrymatorowym, który podrażnia nasze oczy. Normalnie substancje te są oddzielone w komórce cebuli i w stanie nie uszkodzonych włókien są one dla nas „nie groźne”. Po ich połączeniu powstaje gaz łzawiący, który dociera do oczu i pobudza receptory czuciowe. W efekcie zaczynamy płakać.
Kaliber D zabroniony od 1 lipca
Zgodnie z normą dla brzoskwiń i nektarynek zawartą w rozporządzeniu UE nr 543/2011, od 1 lipca do 31 października najmniejszy rozmiar owoców dopuszczalnych w handlu to 56mm lub 85g. Dlatego kaliber D w handlu w tym czasie nie może być sprzedawany. Podczas kontroli jakości należy zwracać uwagę również na rozmiar owoców w kalibrze C, ponieważ może zawierać za dużo owoców z kalibru D w ramach tolerancji.
Jak znakować żywność ekologiczną
Żywność wyprodukowana ekologiczną metodą produkcji powinna być odpowiednio oznakowana, aby umożliwić konsumentom odróżnienie jej od pozostałych produktów. Sprawy znakowania i unijnego logo żywności ekologicznej reguluje Rozporządzenie Rady (WE) nr 834/2007, rozporządzeniu Komisji (WE) nr 889/2008 oraz rozporządzeniu Komisji (UE) nr 271/2010.
Na etykiecie produktów ekologicznych muszą znaleźć się 3 obowiązkowe elementy:
–Unijne logo żywności ekologicznej
Holenderski rynek „eko” atrakcyjny dla Duńczyków
W Holandii wciąż rośnie zapotrzebowanie na produkty ekologiczne, w tym owoce i warzywa. Na targach PLMA (Private Label Manufacturers Association) w Amsterdamie w dniach 29 i 30 maja promowało się wiele firm duńskich. Dania jest jednym z czołowych eksporterów tych produktów do Holandii. Holenderscy konsumenci coraz częściej wybierają żywność ekologiczną, zapewniając większy potencjał eksportowy dla duńskich producentów ekologicznych.
Arbuzy marokańskie w tym sezonie nieco wcześniej
Arbuzy marokańskie są w tym czasie najczęściej importowanymi owocami w Hiszpanii. Odmiana Crimson, produkowana w Maroku, zyskuje w Hiszpanii na popularności.
Arbuzy marokańskie mają prawie kulisty kształt, są zielone lub w paski. Są dostępne zarówno odmiany pestkowe, jak i bezpestkowe. Arbuz ma grubą skórę i bardzo słodki smak. Jest dość konkurencyjny pod względem ceny, głównie dlatego, że koszty produkcji są znacznie niższe niż w Hiszpanii. Cena hurtowa wynosi około 0,60 euro/kg.
W niektórych punktach sprzedaży można je kupić od 0,80 do 0,85 euro/kg.