Jak podaje Fresh Plaza średnia cena pomidorów w tym sezonie jest o 29% niższa niż w poprzednim. W listopadzie marokański eksport spowodował spadek cen nawet o 38% w porównaniu z 2018 r., co spowodowało, że spadły one o 7% poniżej średniej z ostatnich 8 lat. W przypadku pomidorów Maroko w tej kampanii zwiększyło dotychczas eksport o 22%.

Ogólna analiza sytuacji rynkowej charakteryzuje się niskimi cenami i nadwyżką podaży. Wysokie temperatury powodują, że kampania pokrywa się z kampaniami w północnej Europie.

Czytaj dalej

Powołując się na analityków rynku z portalu Fresh Market niedługo może paść rekord w eksporcie cebuli dla Holandii. Na razie rekord ten po raz ostatni odnotowano w 2017 roku (48 tydzień), kiedy to Holandia wyeksportowała blisko 39000 ton cebuli. W tygodniu czterdziestym siódmym bieżącego roku eksport wyniósł 37 279 ton, eksperci zaznaczają, że te  dane są wstępne i można spodziewać się ich uzupełnienia w górę. W tygodniach poprzedzających takie korekty wyniosły  ponad 2500 ton.

Czytaj dalej

Szanowni Państwo

W 2019 roku wprowadzono szereg nowych przepisów, które dotyczą jakości świeżych owoców i warzyw.

O wszystkich pisałam, ale teraz pragnę przypomnieć, że:

  • od 1 stycznia 2020 roku koniecznie trzeba zamieścić na etykiecie opakowań z ziemniakami, wizerunek flagi państwa pochodzenia ziemniaków, jeśli zostały zapakowane w Polsce, wizerunek w kolorze
  • na wywieszkach w sklepie przy ziemniakach należy podać do informacji klientom: jakie to ziemniaki (wczesne czy jadalne), państwo pochodzenia ziemniaków i umieścić wizerunek flagi państwa pochodzenia w kolorze – zawsze
  • treść norm dla świeżych owoców i warzyw jest zawarta w rozporządzeniu UE nr 2019/428
  •  na każdym opakowaniu wszystkich świeżych owoców i warzyw należy umieścić informacje dotyczące identyfikacji: Nazwa i adres pakującego lub wysyłającego (np. ulica/miasto/region/kod pocztowy i państwo, jeśli różne od państwa pochodzenia).

Ponieważ kary administracyjne nakładane przez inspekcje na firmy są wysokie, apeluję, weźcie Państwo te uwagi do serca.

Krystyna Szymańska