Hiszpania. W Hiszpanii, w regionie Kastylia-La Mancha trwa właśnie kampania cebulowa. Jak podaje portal www.fresh-market.pl zbiory cebuli Medio Grano są prawie zakończone, a od połowy lipca będą trwały zbiory cebuli Grano, która cieszy się dużym popytem na rynku światowym ze względu na jakość i trwałość w przechowywaniu. Zbierana obecnie cebula Grano ma długi okres przydatności do spożycia  i  będzie przechowywana do lutego, marca lub nawet kwietnia. Jakość tej cebuli oceniana jest bardzo wysoko. Oczywiście, jeśli pogoda będzie sprzyjała, a to trudno przewidzieć. Burze gradowe zniszczyły ostatnio  około 75 hektarów cebuli.

Czytaj dalej

Ceny pomidorów są obecnie niskie ze względu na nadpodaż, która przekracza popyt. Sytuacja na rynku ze względu na koronawirus nie  jest tak stabilna, jak do tej pory.  W obecnej sytuacji  Komisja Europejska prognozuje 2% redukcję ilości pomidorów w 2020 roku. W wydanym ostatnio raporcie Komisja zwraca uwagę na 7% spadek produkcji w Hiszpanii, która, jak wiadomo, jest wiodącym producentem pomidorów w Europie. Ten spadek znajduje odzwierciedlenie w ogólnoeuropejskiej sytuacji – przy czym spadek produkcji całej Unii Europejskiej szacowany jest na 2%.

Czytaj dalej

Na Ukrainie, jak podaje portal www.fresh-market.pl, sezon rozpoczął się z tygodniowym opóźnieniem. Ceny są niemal dwukrotnie wyższe w porównaniu do początku sezonu w ubiegłym roku. Za pierwsze partie wczesnych odmian jabłek trzeba zapłacić w przeliczeniu na złotówki 2,20 – 3,50 zł/kg. Partie są na razie niewielkie, tak więc nie ma jeszcze  mowy o obrocie hurtowym.  Popyt jest również niski, a producenci czekają na nieco późniejsze odmiany.

Czytaj dalej

Choć sezon brokułowy trwa, to specjaliści są zdania, że dopiero późna jesień to najlepszy czas na brokuły. Brokuł zwany również kapustą szparagową  jest blisko spokrewniony z kalafiorem.

Brokuły są coraz częściej i chętniej uprawiane w Polsce. Potrafią przetrwać pierwsze przymrozki, a podobno przemarznięte brokuły zawierają więcej korzystnych składników. Brokuł może mieć różne barwy, od zielonej po fioletową. To warzywo jest w całości jadalne – można zjeść zarówno róże, jak i łodygę.

Czytaj dalej