Zgodnie z najnowszymi danymi Eurostatu w 2017 r. w UE było prawie 1,3 miliona hektarów drzewek owocowych. Nieco ponad  tej liczby to jabłonie (473 500 ha, 37%), a  – pomarańcze (255 500 ha, 20%). Uprawy brzoskwiń zajmują (190 500 ha, 15%), małe owoce cytrusowe, takie jak satsuma i klementynki (139 600 ha, 11%), gruszki (100 400 ha, 8%), morele (75 700 ha, 6%) i cytryny  (60 100 ha, 5%). Powierzchnia przeznaczona na drzewa owocowe stanowi około 1% użytków rolnych (173 miliony hektarów w 2016 r.) areału obsadzonego drzewami owocowymi w UE znajdowało się w Hiszpanii, Włoszech i Polsce. Hiszpania prowadziła w rankingu (422 800 ha; 33% całości UE), dalej Włochy (279 300 tys. ha, 22%) i Polska (167 300 ha, 13%).

Czytaj dalej

Sytuacja z białą kapustą od jakiegoś czasu jest trudna. Producenci nie chcą sprzedawać czekając na lepsze ceny. W styczniu cena nagle wzrosła do poziomu 1,90 – 2,00 zł/ kg, co by mogło oznaczać,  że producenci otworzą chłodnie.  Luty przyniósł jednak chwilową obniżkę do poziomu 1,70 – 1,80 zł/kg. Producenci nadal pozostają przy swoim i trzymają towar z myślą o wyższych cenach. Rynek nie znosi próżni i towar napływa do Polski m.in. z Ukrainy.

Czytaj dalej

Firma Terra Exports z siedzibą w Las Vegas wprowadziła kolorowe pudełko „Fruit Mix” zawierające ponad tuzin różnych tropikalnych owoców uprawianych w Kolumbii. Podczas gdy firma początkowo myślała o tym, że Fruit Mix będzie  ofertą dostępną na święta chińskiego Nowego Roku, postanowili zaoferować je przez cały rok. W Chinach pudełko owoców  stanowi tradycyjny podarunek z okazji Nowego Roku.

Pudełko  Fruit Mix zawiera egzotyczne owoce z Kolumbii, w tym feijoa, granadilla, physalis, lulo, gulupa (rodzaj marakui), mangostan, tamarillo, higo (figa), marakuja, pitahaya , curuba (lub banana marakui) i bananito (rodzaj małego banana).

Czytaj dalej

Serdecznie zapraszamy na szkolenie na rzeczoznawcę w zakresie ustalania klas jakości świeżych owoców i warzyw. Szkolenie odbędzie się w dniach 6-7 marca 2019 w miejscowości Klaudyn k/Warszawy.

W programie (dla chętnych) dodatkowo szkolenie z zakresu pobierania próbek owoców i warzyw świeżych na zawartość pozostałości pestycydów.

Zainteresowanych proszę o kontakt na maila: krystyna.szymanska@freshquality.pl

Telefon: +48 667 909 999

Durian to owoc, który pochodzi z rejonów Indonezji, ale spotkać go można praktycznie w całej Południowo-Wschodniej Azji. Ma kształt owalny, do 40 cm długości i wadze do 4 kg, pokryty zieloną grubą skórką z kolcami. Charakterystyczny jest niezwykle intensywny (nieprzyjemny) zapach i wykwintny smak. Nazwa owocu pochodzi od malajskiego słowa duri oznaczającego kolec. Wewnątrz zielonego owocu, czasem przechodzącego w czerwień, znajduje się kremowy jasny miąższ. Owoc rośnie na wysokich drzewach osiągających nawet do 40 m. Spadający kolczasty owoc może zranić lub nawet zabić, dlatego uważany jest za najniebezpieczniejszy owoc świata.

Czytaj dalej

To dla rynku cytrusów bardzo dobra informacja, tym bardziej, że sezon zapowiada się dobrze. Argentyńskiej cytryny ma starczyć dla wszystkich zainteresowanych. Koordynowaniem i promowaniem sprzedaży zajmuje się ACNOA, Stowarzyszenie Obywatelskie Północno-Zachodniej Argentyny, które działa na rzecz zrównoważenia działalności cytrusowej w regionie. Stowarzyszenie to ma jeszcze jedną  bardzo ważną funkcję – nadzoruje jakość produktów i prowadzi program ALL LEMON, czyli program kontrolowanej jakości cytryn wywożonych głównie do Stanów Zjednoczonych. Jest to swego rodzaju „glejt”, uprawniający firmy do eksportu, z gwarancją jakości. Firmy mogą przystąpić do tego programu lub tylko skorzystać ze zdobytej  przez Stowarzyszenie wiedzy. Obecnie do programu certyfikowanej jakości przystąpiło 14 firm.

Czytaj dalej