Ponieważ sezon na polską borówkę amerykańską właśnie się rozpoczyna, warto przypomnieć sobie dlaczego warto częściej sięgać po borówki.

Spożywając dziennie 1 szklankę świeżych borówek zapewniamy organizmowi 85 mg potasu, 18 g węglowodanów,  4 g błonnika i jedynie 80 kalorii. Zawartość błonnika wspomaga trawienie i sprawia, że spożywanie borówek nie jest zbyt dużym obciążeniem, nawet dla osób na diecie. Ponadto, szklanka borówek pokrywa 1/3 dziennego zapotrzebowania dorosłej osoby na witaminę C.

Czytaj dalej

W normalnych warunkach granaty z Indii są dostępne przez około dziesięć miesięcy w roku.  W chwili obecnej w Indiach lato dobiega końca i rozpoczyna się pora deszczowa. Oznacza to, że granaty będą miały lepszą jakość i kolor, który trudno osiągnąć w miesiącach letnich. To jest czas dla wielu eksporterów, aby wyeksportować jak najwięcej granatów, ponieważ w sezonie grudzień-marzec konkurencja jest bardzo duża, o wiele większa niż kiedyś.

Czytaj dalej

Na rynku europejskim jest mało awokado, nawet po tym, jak powiększyły się jeszcze bardziej olbrzymie uprawy w RPA i Peru.

W ubiegłym roku na rynku europejskim było średnio 3,5 miliona kartonów tygodniowo, w ciągu ostatnich kilku tygodni przybywało prawie milion mniej kartonów, co wpływa niekorzystnie na zobowiązania programu detalicznego.

Zdecydowanie w tym sezonie to rynek sprzedawców i producentów. Na pewno życzyliby sobie, żeby ich produkcja była większa, bo to oni w tym sezonie „rozdają karty”.

Czytaj dalej

Dość wczesny początek sezonu egipskich patatów ucieszył na pewno wielu  handlowców. Od kilku tygodni  pataty amerykańskie były bardzo trudno dostępne, a ceny bardzo szybko „wystrzeliły” i doszły nawet do 90 zł/ opakowanie 6 kg.  Tak więc pojawienie się pierwszych egipskich słodkich ziemniaków wielu handlowców bardzo ucieszyło. Pierwsze większe przesyłki odpowiedniej jakości dotrą do Holandii w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Czytaj dalej

Wiśni w tym roku jest zdecydowanie mniej, a to za sprawa niekorzystnych warunków pogodowych. Okaże się, jaki to będzie rok dla producentów, ale popyt na wiśnie jest praktycznie od początku sezonu. Jak podaje serwis www.sadyogrody.pl  na Mazowszu ceny wahają się od 1,00 zł  w przypadku wiśni na tłoczenie,  2,5 zł/kg dla wiśni na mrożenie  i 3,70 zł/ kg dla wiśni z ogonkami. Najpopularniejsze odmiany wiśni to  Groniasta, Lucyna, Sabina, Panda, Debreceni.

Czytaj dalej

Na rynku gruszek w Holandii lekka stagnacja, związana z letnią pogodą. Uwaga klientów skupiona jest w tej chwili na innych owocach, a przede wszystkim na sezonowych owocach miękkich. Drugim dodatkowym czynnikiem braku zainteresowania gruszką jest fakt, że  wysokie temperatury nie sprzyjają  trwałości gruszki. Markety  mają cały czas w swojej ofercie gruszkę, najczęściej Konferencję. Oprócz importu z południowej półkuli brak innych dostępnych alternatyw.

Czytaj dalej