Burze i powodzie, które miały miejsce w połowie sierpnia spowodowały duże szkody w chińskiej prowincji Shandong  Najgorzej ucierpiały regiony uprawiające imbir jak Weifang i Anqiu. Niekorzystne warunki pogodowe poważnie uszkodziły zapasy imbiru. Jest on  tradycyjnie przechowywany pod ziemią. Nastąpiły podtopienia i zalania ziemianek i piwnic, w których przechowywany jest imbir, w wyniku czego  imbir został zniszczony.

Czytaj dalej

Serdecznie zapraszamy na szkolenie w dniach 12 – 13 wrzesień 2018 r.

W programie: szkolenie na rzeczoznawcę w zakresie ustalania klas jakości świeżych owoców i warzyw, oraz szkolenie z zasad pobierania próbek roślin i produktów roślinnych na obecność pozostałości środków ochrony roślin, do oceny jakości i badań fizyko-chemicznych.

Zainteresowanych prosimy o kontakt: krystyna.szymanska@freshquality.pl lub telefonicznie 667909999

Organizator Fresh Quality Krystyna Szymańska

Zbiory właśnie się rozpoczynają i wygląda na to, że będą zadawalające. Plantacje tej jagody w Polsce są jeszcze młode i  rośliny nie owocują optymalnie. To dopiero przed nami.

Zbiory, jak w przypadku większości owoców, rozpoczynają się o ok. 2 tygodnie wcześniej, w porównaniu z rokiem ubiegłym. Brak wiosennych przymrozków wpłynie pozytywnie zarówno na ilość, jak i jakość owoców. Młode liście i przyrosty są bardzo wrażliwe na ujemne temperatury, dlatego w uprawie często stosuje się instalacje antyprzymrozkowe.

Jako pierwsze zbierane będą  owoce odmiany Geneva, później Jumbo i Bingo, a na końcu odmiany Weiki i Ananasnya.

Czytaj dalej

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dot. znakowania żywności. Ustawa zakłada, że każdy produkt, który znajdzie się w sprzedaży, musi bezwzględnie zawierać w oznakowaniu informację o kraju pochodzenia.

Zmiany maja na celu wzmocnienie kontroli w odniesieniu do identyfikacji samego produktu oraz informacji przekazywanych konsumentom w oznakowaniu artykułów rolno-spożywczych, w tym owoców i warzyw świeżych.

Celem ustawy jest skuteczne zapobieganie przepakowywaniu oraz sprzedaży zagranicznych owoców czy warzyw jako polskich.

Czytaj dalej

GUS dokonał wstępnych szacunków odnośnie zbioru owoców. Według tych szacunków tegoroczne zbiory będą rekordowe i wyniosą ze wszystkich plantacji owocowych ponad 4,2 mln t, w tym zbiory jabłek zostały wstępnie oszacowane na około 3,7 mln t. Stanowi to ponad 50% wzrost w stosunku do słabego roku ubiegłego, a 25 % wzrost w stosunku do średniej produkcji z ostatnich lat.

Czytaj dalej