Tegoroczne zbiory w szacunkach GUS

GUS dokonał wstępnych szacunków odnośnie zbioru owoców. Według tych szacunków tegoroczne zbiory będą rekordowe i wyniosą ze wszystkich plantacji owocowych ponad 4,2 mln t, w tym zbiory jabłek zostały wstępnie oszacowane na około 3,7 mln t. Stanowi to ponad 50% wzrost w stosunku do słabego roku ubiegłego, a 25 % wzrost w stosunku do średniej produkcji z ostatnich lat.

Według GUS produkcja gruszek osiągnie ok. 85 tys. t, czyli również o ok. 55% więcej niż w poprzednim sezonie.

Zbiory śliwek szacuje się na ok. 119 tys. t, czyli ponad dwa razy więcej niż w roku 2017 i o ponad 23% więcej od średniej produkcji z ostatnich lat.

W  tym roku zanotowano również rekordową produkcję wiśni i czereśni. Produkcja wiśni przekracza 200 tys. t, a czereśni została oszacowana na ok. 60 tys. t.

Zbiory pozostałych gatunków owoców z drzew, czyli brzoskwiń, moreli i orzechów włoskich, wyniosą  ok. 22 tys. t i będą o ponad dwa razy większe od produkcji roku 2017.

Wzrost produkcji ma miejsce również w przypadku krzewów owocowych i jagód i prawdopodobnie przekroczy 0,6 mln t, co stanowi 25% wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Tegoroczną produkcję truskawek oszacowano na 195 tys. t. W tym przypadku dynamika wzrostu wynosi najmniej, czyli 10% w porównaniu z rokiem ubiegłym. W tym przypadku sezon był nieco skrócony w związku z wysokimi temperaturami i kłopotami z nawadnianiem.

Szacuje się, że produkcja malin osiągnie rekordowy poziom – ponad 130 tys. t, czyli o 25% więcej, niż w roku 2017. Wszystko jednak zależy od zbiorów maliny jesiennej.

Produkcję porzeczek GUS szacuje na ok. 200 tys. t (w tym porzeczek czarnych na ok. 160 tys. t), czyli o ponad 50% więcej od  zbiorów ubiegłorocznych. Podobnie jak w przypadku innych owoców przeznaczanych do przetwórstwa, znaczna część porzeczek może zostać niezebrana ze względu na niskie ceny skupu.

O ponad 25% w stosunku do roku ubiegłego wzrosła również produkcja agrestu i wg szacunków powinna osiągnąć 12 tys. t. Jednak biorąc pod uwagę średnią z ostatnich lat w tym przypadku można mówić o spadku o około 15%.

Produkcja pozostałych owoców z krzewów owocowych i jagód została oszacowana na blisko 95 tys. t, co stanowi ponad jedną czwartą więcej, niż w ubiegłym roku i  o połowę więcej od średniej z ostatnich lat. Bardzo dobrze zapowiada się w tym roku plonowanie aronii i zbiory borówki.

Wracając do zbiorów jabłek, trzeba zwrócić uwagę na fakt, iż w tym sezonie jabłka dużych rozmiarów będą w cenie. W przypadku jabłek mniejszych rozmiarów, dostępnych w dużych ilościach dobra cena prawdopodobnie będzie nieosiągalna.

Pogoda sprawiła, iż  wiele liści na drzewach zostało spalonych przez słońce. Mniejsza liczba liści wpływa na wielkość owoców, ale na szczęście nie na jakość. Smak i zawartość cukru są wyjątkowo dobre, ale to jedyna pozytywna rzecz w tej sytuacji. Problemem może być również wybarwienie, ponieważ  najlepsze wybarwienie można uzyskać jeśli różnica temperatury między dniem i nocą jest duża, a w tym roku niestety, nie mieliśmy możliwości tego doświadczyć.

Plantatorzy i sadownicy chcą deszczu, ale w przypadku gruszek może być już za późno. W najbardziej suchych miejscach gruszki przestały po prostu rosnąć. Deszcz mógłby  odrobić część szkód, ale na pewno nie w całości. Pogoda nie miała większego wpływu na kolorystykę gruszek. Niektóre gruszki są nieco bardziej żółte, inne bardziej zielone, ​​a słońce nie ma tu tak wielkiego znaczenia. Już wkrótce, po  15 sierpnia gruszki będą zbierane. Zbiory są przyspieszone o około 2 tygodnie ze względu na pogodę.

.