Mowa oczywiście o dyni. W Polsce jest ona dość popularnym warzywem, ale zdaje się, ze jest wciąż nie doceniana. Bogata w witaminy i minerały, a przy tym niskokaloryczna (28 kcal/100 g) pomaga  w odchudzaniu i leczeniu nadciśnienia. Ponadto działa odkwaszająco na organizm. Duże plantacje dyni w Polsce znajdują się na Lubelszczyźnie. Najwięcej z nich położonych jest  w gminie Wisznice i jej okolicach. W regionie świętokrzyskim jest także kilkadziesiąt plantacji dyni. W większości uprawia się je w gospodarstwach ekologicznych. Niemal wszystkie trafiają na eksport do Francji czy Niemiec.

Czytaj dalej

Jak podają serwisy branżowe, awokado zaczęło znikać  z niektórych brytyjskich lokali gastronomicznych. Właściciele  tychże lokali postanowili poinformować swoich klientów, że tego owocu już u nich nie znajdą, a to za sprawą specyfiki uprawy.

Ich zdaniem uprawa awokado doprowadza do tego, że lasy są wycinane, żeby zrobić miejsce dla kolejnych plantacji. Intensywne rolnictwo na taką skalę przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych i zbyt mocno eksploatuje  miejscowe zasoby wody. Właściciele tych lokali  wolą polegać na regionalnych składnikach i nie chcą importować awokado z Centralnej i Południowej Afryki.

Czytaj dalej

Serdecznie zapraszamy na szkolenie na rzeczoznawcę w zakresie ustalania klas jakości świeżych owoców i warzyw. Szkolenie odbędzie się w dniach 20 – 21 listopada 2019 w miejscowości Klaudyn k/Warszawy.

W programie (dla chętnych) dodatkowo szkolenie z zakresu pobierania próbek owoców i warzyw świeżych na zawartość pozostałości pestycydów.

Zainteresowanych proszę o kontakt na maila: krystyna.szymanska@freshquality.pl

Telefon: +48 667 909 999

Jak podaje Service2Fruit, po nieco ożywionym początku tygodnia sprzedaż w kolejnych dniach przebiegała spokojnie.

W przypadku jabłek Elstar zbiory jeszcze się nie skończyły. Podobnie jak w przypadku Elstara, proces kolorowania Jonagolda  przebiega powoli przez co chwila rozpoczęcia zbiorów opóźnia się. Zbiory jabłek wydają się większe niż wcześniej szacowano. Z pewnością nie było tak w przypadku gruszek, ale dzięki lepszemu niż oczekiwano zbiorowi jabłek wiele chłodni jest wciąż zapełnionych. W przypadku Ekstara i  Jonagolda  rolę odgrywają również małe zbiory w Polsce. Red Prince jest wciąż zbyt drogi, ale są już sygnały z Polski, że wzrasta zainteresowanie na te jabłka. W przypadku odmiany Golden Delicious jest zainteresowanie klientów, szczególnie jeśli chodzi o grube kalibry, powyżej 70 mm, a najlepiej 75 mm.

Czytaj dalej

W Ameryce Łacińskiej od kilku tygodni trwa walka producentów z nowym rodzajem grzyba, w skrócie TR4, który atakuje plantacje bananowców.  W tym celu  stosują oni  wzmożone środki chemiczne.  W związku z tym już koszt wyjściowy produktu od producenta jest wyższy. W tym konkretnym przypadku kalkuluje się, że jest to 0,15 USD na kartonie. Według części ekspertów, sytuacja ta w dłuższej perspektywie może powodować zmniejszenie podaży  i  w rezultacie może skutkować podwyżkami. Jednak importerzy uspokajają, że obecnie nie ma zagrożenia dla łańcucha dostaw. Niemniej ceny mogą pójść w górę z uwagi na wysoki sezon.

Czytaj dalej