Decco opracowało jadalną powłokę Naturcover, która może być stosowana w owocach takich jak awokado, owoce ziarnkowe i cytrusowe, melony itp., Ma ona na celu zmniejszenie strat spowodowanych odwodnieniem, jednocześnie pomagając owocowi zachować jego jędrność i służyć jako nośnik fungicydów. Dzięki Naturcover owoce zachowują swój naturalny wygląd, dając wyjątkowy efekt antyoksydacyjny, a produkt przy tym nie wygląda sztucznie.
Miesiąc: maj 2018
A może tak coś na ostro…
Po przerwie znów pojawiły się w handlu ostre papryczki chili. W chwili obecnej jest to produkcja holenderska i belgijska ( Habanero, Jalapeño, Jolokia) oraz afrykańska (Rawit).
Tesco usunie z etykiety na owocach i warzywach „best before”
Tesco ogłosiło plany usunięcia „best before dates „, czyli „najlepiej spożyć przed terminem” z prawie 70 produktów z owoców i warzyw, próbując zmniejszyć ilość wyrzucanej żywności. Na pierwszy ogień pójdą najpopularniejsze linie produktów: jabłka, ziemniaki, pomidory, cytryny i inne owoce cytrusowe oraz cebula.
Hiszpania. Coraz popularniejsza dezynfekcja ozonem
Jak podaje Fresh Plaza coraz popularniejszy staje się sposób dezynfekcji plantacji cytrusów za pomocą ozonu. Firma Agrícola General del Sureste (AGS) już o dwóch lat stosuje ten system dezynfekcji gleby z ozonem.
VI zjazd FRESH QUALITY ACADEMY – 6 – 7.06.2018
Serdecznie zapraszamy na VI zjazd FRESH QUALITY ACADEMY
w dniach 6 – 7.06.2018
Temat: „Szkolenie – warsztaty specjalistyczne rozszerzające wiedzę o jakości handlowej świeżych owoców i warzyw”
Cel szkolenia: zdobycie wiedzy praktycznej i podniesienie profesjonalizmu kontrolerów jakości handlowej świeżych owoców i warzyw z sieci handlowych, z firm handlowych, grup producentów, oraz kupców.
Organizator: Firma FRESH QUALITY Krystyna Szymańska
Tel. 667 909 999, e-mail:krystyna.szymanska@freshquality.pl
Termin : 6 – 7.06.2018, od 6.06.2018 godz. 18.00 do 7.06.2018 godz. 17.00
Zainteresowanych prosimy o kontakt
Początek sezonu truskawkowego nie bez problemów
Problemem jest oczywiście pogoda – brak deszczu ma wpływ na wielkość i jakość zbiorów. Dodatkowym problemem, nie mniej ważnym jest brak rąk do pracy.
Europejski rynek jabłek i gruszek
Powołując się na Service2Fruit B.V. polski rynek jabłek jest spokojny i stabilny. W komorach polskich producentów są jeszcze zapasy odmian: Gloster, Golden Delicious, Gala Must, Gala Royal, Ligol, Red Jonaprince i Idared. Na razie nie ma problemów ze zbytem – jest stabilnie. Problemy mogą pojawić się w czerwcu, kiedy jest już duży wybór owoców sezonowych. Najtrudniej będzie sprzedać jabłka odmiany Idared. Na pozostałe odmiany popyt jest raczej stabilny. Ceny wahają się od 0,22 € – 0,77 €.
Jeśli chodzi o gruszki, to na polskim rynku dominuje towar holenderski i belgijski. Popyt nie jest zbyt duży, ale stabilny. Od wielu już lat panuje tendencja kupowania w Belgii lub Holandii posortowanych gruszek lub tylko wstępnie posortowanych do konfekcjonowania.
Trudne początki sezonu szparagowego
Jak donosi portal www.sadyogrody.pl oficjalne rozpoczęcie sezonu odbyło się pod patronatem Polskiego Związku Producentów Szparaga i Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Bezśnieżna zima spowodowała przemarznięcie karp i pierwsze zbiory były bardzo słabe. Wypustki były sparciałe i puste w środku, czyniąc tym samym produkt całkowicie niehandlowym. Niektórzy producenci zrezygnowali w ogóle z pierwszych zbiorów właśnie ze względu na gorszą jakość.
Właściwości lecznicze owoców bergamotki
Przypuszcza się, że bergamotka (Citrus Bergamia), właściwie pomarańcza bergamotka, pochodzi z Indii. Uprawiana jest obecnie głównie w Kalabrii na południu Włoch, choć rośnie również w innych krajach basenu Morza Śródziemnego, a nawet w Ameryce Południowej. Jest to okrągławy owoc o gorzkim smaku i wielkości 6-8 cm. Nie jest owocem deserowym, który jada się na surowo. Głównym surowcem jest gruba pomarszczona skórka, która zawiera duże ilości olejku bergamotowego, którego zapach można porównać do aromatu delikatnej skórki pomarańczowej z przyjemną, orzeźwiającą nutą.
Owoce pestkowe z Murcji – duży popyt, mniejsza podaż
Pierwsze brzoskwinie, nektaryny i morele z Murcji są już w sprzedaży. Na skutek złej pogody zbiory w tym roku były opóźnione, a do obrotu wprowadzono mniej owoców, niż analogicznym okresie roku ubiegłego.
W chwili obecnej jest dość duże zapotrzebowanie na te owoce, a podaż wciąż nie nadąża za popytem. Nie tylko Hiszpania odczuła dotkliwe skutki mrozu, deszczu, a nawet gradu. Również Francja i Włochy deklarują zmniejszoną produkcję, z powodu złych warunków pogodowych.