W wyniku hiszpańskiego projektu powstały nowe biodegradowalne folie i siatki do produktów ogrodniczych, a także barwniki spożywcze i dodatki. A wszystko to  z odpadów z pól Almeríi.

W Andaluzji produkuje się około 500 tys. ton produktów ubocznych pochodzenia owocowego i warzywnego, z których nie można było nic odzyskać, dlatego były składowane. Opracowano cały projekt odzyskiwania z tych odpadów substancji o wysokiej wartości, z zastosowaniem do produkcji opakowań i przemysłu spożywczego.

Dla przykładu, z cukrów uzyskanych z melonów i arbuzów można w wyniku innowacyjnego projektu otrzymać  folie biodegradowalne o grubości 23 μm do stosowania jako folie kurczliwe do pakowania ogórków, do produkcji worków i biodegradowalnych siatek do pakowania różnych produktów rolnych, oraz siatki na czosnek i zieloną fasolę.

Źródło: Fresh Plaza

Fioletowe bataty nie są tak popularne jak pomarańczowe, ale coraz więcej klientów zwraca się w ich stronę. Fioletowe warzywa są zdrowe, co jest coraz bardziej cenione wśród klientów oraz stanowią  ciekawy akcent kolorystyczny różnych dań.

Cena fioletowych słodkich ziemniaków jest raczej stabilna i wynosi 1,30 € –  1,70 € za kg. Fioletowe słodkie ziemniaki są dostępne przez cały rok. Podstawowym źródłem tych batatów są Chiny. Na rynku funkcjonują dwa rodzaje opakowań – 6 kg i 10 kg.  Jak podaje Fresh Plaza producenci i dystrybutorzy zalecają dokładne mycie i szczotkowanie tych warzyw,  dzięki czemu można  przedłużyć okres ich przechowywania.

Czytaj dalej

W Europie coraz bardziej popularny jest nowy trend: świeże owoce awokado myte, obrane, wypestkowane i zamrożone.

W Wielkiej Brytanii również coraz bardzie popularne stają się mrożone, obrane, przepołowione i pozbawione pestki owoce awokado, Dostawcą tych gotowych do spożycia owoców są producenci z Meksyku, chociaż największym eksporterem  awokado do Wielkiej Brytanii jest Peru. W ubiegłym roku kraj ten  wyeksportował 24,6 miliona kilogramów tego owocu do Anglii, a wartość eksportu wyniosła  57 milionów USD. Owoce sprzedawano w postaci świeżej lub suszonej. Obok Peru awokado do Wielkiej Brytanii dostarcza  Chile, Izrael, Hiszpania i RPA.

Czytaj dalej