Pierwsze wypustki w Polsce zbiera się najczęściej w okolicy imienin Wojciecha – 23 kwietnia. W tym roku na rynkach hurtowych w Poznaniu i Broniszach szparagi pojawiły się w tygodniu przedświątecznym. Zbiory kończą się zazwyczaj na Jana – 24 czerwca.  Ceny szparagów w Polsce są zróżnicowane W obecnej chwili cena szparagów na Rynku Hurtowym w Broniszach waha się od 12,00 – 16,00 zł/kg. Ceny na rynku we Wrocławiu to 7,00 zł/ kg za szparagi zielone i białe. W Poznaniu – 6,00- 8,00 zł/ pęczek 0,5 kg.

Według danych Polskiego Związku Producentów Szparaga w Polsce stopniowo maleje liczba małych plantacji na rzecz plantacji kilkudziesięcio- i kilkusethektarowych, które są odpowiednio wyposażone w maszyny i sprzęt do sortowania. Powierzchnia upraw szacowana jest na ok. 1,8 tys. ha. Członkowie Polskiego Związku Producentów Szparaga podkreślają, że uprawa szparagów jest w Polsce wciąż dość kosztowna. Zorganizowanie 1 ha szparagarni kosztuje ok. 30–35 tys. zł. Jednak przy tym nasz tradycyjny system upraw jest bardziej ekologiczny od zagranicznych. Polskie szparagi nie są najtańsze, bo polscy producenci stosują mniej środków chemicznych i nawozów.

Czytaj dalej

Serdecznie zapraszamy na szkolenie na rzeczoznawcę w zakresie ustalania klas jakości świeżych owoców i warzyw. Szkolenie odbędzie się w dniach 8 – 9 maja 2019 w miejscowości Klaudyn k/Warszawy.

W programie (dla chętnych) dodatkowo szkolenie z zakresu pobierania próbek owoców i warzyw świeżych na zawartość pozostałości pestycydów.

Zainteresowanych proszę o kontakt na maila: krystyna.szymanska@freshquality.pl

Telefon: +48 667 909 999

Jak podaje https://www.gov.pl/web/rolnictwo/ziemniaki-z-flaga

Rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych zostało przekazane dziś do publikacji.

Celem nowelizacji rozporządzenia jest udostępnienie konsumentom informacji o państwie pochodzenia ziemniaków dostępnych w obrocie detalicznym.

Informacji wskazującej państwo pochodzenia będzie towarzyszyć wizerunek flagi tego państwa. Informacja będzie wymagana zarówno w przypadku ziemniaków pakowanych (z wyłączeniem tych których opakowania oznakowano logo „Produkt polski”) jak i sprzedawanych „na wagę”.

Rozporządzenie zostało przygotowane w porozumieniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z Ministrem Zdrowia. Minister Jan Krzysztof Ardanowski podpisał je 12 kwietnia i następnie przekazał do podpisu Ministerstwa Zdrowia.

Fresh Plaza podaje, iż w Argentynie trwają prace nad środkiem do czyszczenia owoców i warzyw.

Według raportu opublikowanego niedawno przez Światową Organizację Zdrowia, ludzie powinni spożywać co najmniej 400g owoców i warzyw każdego dnia w celu złagodzenia niedoborów żywieniowych i zapobiegania chorobom przewlekłym, takim jak choroby serca, nowotwory i cukrzyca. Jednakże, aby osiągnąć zdrowe spożycie tych pokarmów, ważne jest również ich właściwe oczyszczenie przed spożyciem, aby usunąć z nich bakterie i pozostałości pestycydów, ponieważ ich obecność może zakłócić długoterminowe funkcjonowanie hormonów.

Czytaj dalej

Wesołego Alleluja!

Na Święta Wielkanocne,

przesyłamy koszyk pełen świątecznych życzeń

wplecionych pomiędzy wiosenne kwiaty,

lukrowane babki, kolorowe pisanki,

bazie i cukrowe baranki .

Niech Te Święta upłyną Wam

w radosnej, rodzinnej atmosferze

 i niech przyniosą ciepły, orzeźwiający powiew,

kojący i duszę i ciało.

Krystyna, Piotr i Marcin Szymańscy

8 lutego weszło w życie Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie jakości handlowej ziemniaków (Dz.U. z 2019 pozycja 139).

https://www.prawo.pl/akty/dz-u-2019-139,18808110.html

„Definicja ziemniaków wczesnych (młodych): ziemniaki zebrane na początku sezonu zbioru ziemniaków kraju pochodzenia przed osiągnięciem pełnej dojrzałości, o skórce łuszczącej się, przeznaczone do sprzedaży bezpośrednio po ich zebraniu.”

Inny punkt rozporządzenia:

„Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do ziemniaków wczesnych (ziemniaków młodych) zebranych lub dopuszczonych do obrotu w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub …, zgodnie z przepisami obowiązującymi w tych państwach, o ile zostały oznakowane w sposób, który zapewnia, że konsument nie jest wprowadzany w błąd.”

 

W ramach próby oddział ICA Maxi w Sztokholmie sprzedaje przyjazną dla środowiska odżywkę roślinną, wyprodukowaną z odpadów owocowo -warzywnych. Wcześniej odpady organiczne były przeznaczone do produkcji biogazu. Teraz niesprzedane owoce i warzywa są fermentowane  i sprzedawane jako odżywka dla roślin. Dotyczy to około 100 kilogramów produktów ignorowanych przez konsumentów, ponieważ nie wyglądają już dobrze, ale nadal są jadalne.

Czytaj dalej

Jak podaje Fresh Plaza trwa realizacja projektu badawczego NATURPICK, dotyczącego produkcji żywności wzbogaconej w składniki odżywcze z użyciem substancji bioaktywnych uzyskanych z nierynkowych produktów przemysłu ogrodniczego.  Projekt zakłada dostarczenie sektorowi wzbogaconej żywności (batoniki, żelki)  narzędzi i składników w celu uzyskania zdrowszych produktów, jak również zapewnienie sektorowi owoców i warzyw nowej linii biznesowej, aby nadać wartość produktom, które nawet jeśli spełniają podstawowe normy jakości, nie mogą być wprowadzane do obrotu, ponieważ nie spełniają wymagań dotyczących rozmiaru, wybarwienia czy kształtu lub z powodu nadmiaru produkcji.

Czytaj dalej