Jak podaje Fresh Plaza za kilka miesięcy w Romainville pod Paryżem powstanie specjalny obiekt – wieżowiec, przeznaczony całkowicie do upraw owoców i warzyw. Mówi się o pomidorach, grzybach i truskawkach. Szacunkowy koszt budowy pierwszego tego typu obiektu we Francji to 5 milionów euro. Obiekt stanie  w samym sercu miasta, a  południowe / południowo-zachodnie ściany budynku zostały specjalnie wybrane do optymalnych warunków gospodarowania. Pod względem architektonicznym jest to skrzyżowanie gigantycznej szklarni i budynku przemysłowego.

Projekt dotyczy hodowania owoców i warzyw nad ziemią i wykorzystywania w uprawie jedynie nawozów w 100% organicznych. Nie będą stosowane nawozy sztuczne, pestycydy, ogrzewanie, czy sztuczne oświetlenie.

Szacuje się, że roczna produkcja będzie sięgać  12 ton owoców, warzyw, jadalnych kwiatów, roślin i nasion. Obliczono, że taka ilość owoców i warzyw starczy na zaspokojenie potrzeb około 200 rodzin. Nie jest to imponująca ilość, nawet dla 25 tysięcznego miasteczka, nie wspominając o Paryżu. Z niecierpliwością czekamy na informacje o cenach tych produktów.  Projekt ciekawy, ale czy perspektywiczny?

 Źródło: www.freshplaza.com

Zarząd Eskimos S.A. informuje na swojej stronie internetowej, że w porozumieniu z Ministerstwem Rolnictwa od poniedziałku 8 października 2018 rozpocznie się skup pół miliona ton jabłek. Koordynacja i pełna organizacja interwencyjnego skupu należy do firmy Eskimos. Zakup jabłek przez samą spółkę Eskimos i współpracujące z nią podmioty będzie realizowany na ich własny rachunek z rządowymi gwarancjami. Cena kilograma ustalona została na 0,25 zł, a surowiec kupowany będzie na terenie całego kraju.

Czytaj dalej

Korzeń imbiru zawiera  białka,  tłuszcze, błonnik oraz wapń, żelazo oraz  magnez. Imbir warto stosować przy bólu gardła, ponieważ ma działanie odkażające, zwalcza infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze. Pobudza wydzielanie śluzu, dlatego wspomaga leczenie zapalenia oskrzeli i płuc. Imbir ma także zastosowanie przy trudnościach z koncentracją. Zwiększa ją oraz poprawia wydajność umysłową. Imbir można dodać go do kawy, herbaty, która po spożyciu rozgrzeje organizm. Imbir jest uważany za afrodyzjak.

Czytaj dalej

Liczi w Polsce zdobywa coraz więcej zwolenników, choć nie można jeszcze powiedzieć, że jest popularne. Wyglądający trochę jak różowy kasztan, a  kryje w sobie biały, orzeźwiając, lekko słodkawy miąższ.

Owoce liczi, po otwarciu dość miękkiej, niejadalnej  skorupki, nadają się do bezpośredniego spożycia, jak również stanowią doskonały dodatek do wszelkich sałatek owocowych, lodów czy innych deserów. Są przy tym bardzo zdrowe – są bogate w witaminę C, żelazo i błonnik.

Czytaj dalej