Fresh Plaza podaje, że według badań opublikowanych w ostatnim tygodniu w czasopiśmie Neurology przeciwutleniacz występujący w prawie wszystkich owocach i warzywach, oraz w herbacie może pomóc w zapobieganiu chorobie Alzheimera.
Czytaj dalejMiesiąc: luty 2020
Wysokie ceny i brak podaży chińskich flagowych produktów
Mowa tu oczywiście o czosnku i imbirze. Powołując się na portal Fresh Plaza z powodu zagrożenia koronawirusem ostatnie kontenery z Chin do odbiorców w Niderlandach zostały wysłane w połowie stycznia i od tego czasu cisza. Zapasy powoli się kończą a ceny idą ostro w górę.
Czytaj dalejTruskawkowe skoki cenowe
Jak podaje portal fresh-market.pl ceny truskawek sprowadzanych z Hiszpanii w połowie stycznia znacznie potaniały. Znaczny spadek cen zanotowano również w odniesieniu do truskawek sprowadzanych z Egiptu i Maroka. Na rynkach europejskich jest to zjawisko dość typowe w tym okresie – popyt na truskawki wówczas zwykle spada. Pod koniec stycznia bieżącego roku ceny truskawek importowanych kształtowały się na poziomie 14,00-19,00 zł/kg, czyli niemal o połowę taniej, niż na początku miesiąca.
Czytaj dalejProjekt ustawy o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz niektórych innych ustaw
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.
Czytaj dalejRolnictwo wertykalne – rolnictwem przyszłości
Obecnie ta praktyka, która umożliwia uprawę roślin w centrach miast przy bardzo ograniczonym zużyciu wody i zmniejszonym śladzie węglowym,
Pionowe farmy pozwalające na masową uprawę warzyw i owoców nawet w centrach miast przy bardzo ograniczonym zużyciu wody i zmniejszonym śladzie węglowym. Vertical farming może okazać się prawdziwym cudem obecnego i przyszłego rolnictwa. Tradycyjne rolnictwo stopniowo ustępuje miejsca przemysłowej produkcji żywności. Tego zjawiska nie sposób zatrzymać czy spowolnić. Tanie produkty GMO wypierają droższe w uprawie i bardziej podatne na działanie szkodników rośliny organiczne. Dodatkowe utrudnienia dla ekologicznych upraw stanowi urbanizacja i wyludnianie wsi.
Czytaj dalejGuanabana, soursop, graviola…. może wkrótce z Europy?
Owoc, który wygląda jak przerośnięte, kolczaste awokado najczęściej spotykany pod nazwami: guanabana, graviola i soursop. W Polsce znana jest pod nazwą flaszowiec miękko ciernisty. Pochodzi z Ameryki Południowej, a w uprawie dostępny jest w klimacie tropikalnym. Najszerzej występuje w Ameryce Środkowej i jest rośliną całoroczną.
Czytaj dalejNowy substytut cukru wytworzony z odpadów owocowych
Holenderska firma Fooditive przekształca resztki jabłek i gruszek wraz z kawałkami owoców, które nie nadają się do supermarketów, w słodzik niezawierający substancji chemicznych.
Czytaj dalejMikro a tak dużo może…
Mikroliście to popularne młode rośliny jadalne, które na co dzień spotykamy w dojrzałych wersjach. Pietruszka, jarmuż, kolendra, rzodkiewka, słonecznik, oregano to zaledwie kilka gatunków, które można uprawiać jako mikroliście. Liczba roślin, które nadają się do spożycia w tej formie rośnie z roku na rok.
Pomysł zjadania roślin, gdy jeszcze dojrzewają, pojawił się w Stanach Zjednoczonych. W latach 80. w wykwintnych restauracjach dodawano je jako aromatyczny i zdrowy dodatek do wielu potraw.
Czytaj dalejRaport WAPA. Szacunkowe dane dotyczące jabłek i gruszek na początek roku
Ostatni opublikowany raport WAPA pokazuje poziom zapasów jabłek i gruszek na świecie. Naturalnie nas najbardziej interesuje Europa.
A przedstawia się to następująco:
Globalnie zapasy dla całej półkuli północnej wynoszą 3 830 735 t., dla porównania – w zeszłym roku o tej porze było 4 596 666 t.
Czytaj dalej