Znowelizowana ustawa o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych. Najważniejsza zmiana to fuzja kontroli jakości żywności. Od 1 lipca 2020 r. będzie za nie odpowiedzialna na wszystkich etapach obrotu jedna instytucja – Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów-Rolno Spożywczych, która podlega Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Czytaj dalej

Uprzejmie przypominam, że zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM DELEGOWANYM KOMISJI (UE) 2019/428 z dnia 12 lipca 2018 r. zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 543/2011 w zakresie norm handlowych w sektorze owoców i warzyw

od dnia 1 lipca do 31 października nie można wprowadzać do obrotu brzoskwiń i nektarynek o wielkości 51-56 mm lub 65-85 g – kod wielkości D.

Jak podaje portal www.freshplaza.com eksporterzy cytrusów z Południowej Afryki ostatnimi czasy bardziej zabiegali o rynek rosyjski, rynki  Dalekiego i Bliskiego Wschodu, niż o Europę. W tym roku Europa  zapowiada się dobrym rynkiem zbytu dla afrykańskich cytrusów, na które popyt jest bardzo duży. Zarówno Republika Południowej Afryki, jak i Argentyna rozpoczęły sezon nieco wcześniej. Ale pomimo tego na rynkach europejskich brakowało cytrusów, szczególnie dobrej jakości pomarańczy deserowej. Niedługo sytuacja powinna się poprawić i na nasz rynek trafia pierwsze zamorskie cytrusy.

Czytaj dalej

Powołując się na informacje Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ),  zamieszczone na portalu www.sadyogrody.pl  nie powinien być zły, a na pewno nie gorszy niż w roku ubiegłym, choć 2019 rok nie był rokiem najlepszym dla polskiej truskawki. Zebrano wtedy  175 tys. t. Dla porównania  w latach wcześniejszych pozyskiwano  nawet 195 tys. t. Wszystko, jak zwykle, zależy od pogody.

Czytaj dalej