Pierwsze zbiory hiszpańskich szparagów już za nami. Jako pierwsze są zazwyczaj zbiory szparagów z Granady, które w bieżącym roku przebiegły przy bardzo trudnej sytuacji pogodowej. Ulewne deszcze w połowie marca i bardzo niska temperatura zrobiły swoje i straty w zbiorach szparagów były ogromne, liczone w milionach euro.
W ostatnich dniach ceny szparagów mocno poszły w dół. Nakładają się bowiem na siebie zbiory hiszpańskie, włoskie, niemieckie i holenderskie, a wkrótce pojawią się pierwsze polskie szparagi.
Parę słów o uprawie szparagów na świecie. Największym producentem szparagów są Chiny. Uprawiane są one na powierzchni 65 tys. ha. Ponad 95 % zbiorów szparagów jest przeznaczone do przetwórstwa. Drugim pod względem powierzchni upraw szparagów krajem na świecie są Niemcy. Uprawiają oni szparagi na powierzchni około 24 tys. ha, a w przeciwieństwie do Chin 95 proc. łącznych zbiorów trafia tam do bezpośredniej konsumpcji. Trzecim światowym producentem o największym obszarze upraw jest Peru z 26,2 tys. ha upraw, czwartym zaś Meksyk – nieco poniżej 17 tys. ha. Wymienione wyżej 4 kraje, to czołowi producenci szparagów na świecie.
Poza wymienionymi już czołowymi producentami światowymi wymienić trzeba Hiszpanię z 9 tys. ha upraw oraz USA z 8 tys. ha w oraz 6 tys. ha we Francji i po 3 tys. w Grecji i we Włoszech.
W Polsce szparagi są coraz bardziej popularne i popyt na nie systematycznie rośnie. Jeśli chodzi o uprawy, to Polski Związek Producentów Szparaga (PZPS) mówi o kilku tysiącach ton zbieranych szparagów z zachowaniem tendencji wzrostowej.
Szparagi przede wszystkim uprawia się z przeznaczeniem na bielone lub zielone wypustki. Odmiany dzieli się ze względu na termin zbiorów: szparagi bardzo wczesne, wczesne, średnio -wczesne i późne. Kolejnym kryterium jest grubość wypustek – cienkie (<14 mm), średnie (14-24 mm), grube (24-30 mm), bardzo grube (>30 mm).
W hiszpańskiej produkcji szparaga dominują szparagi zielone (40 proc.). We Francji zaś uprawia się głównie szparagi bielone na potrzeby rynku krajowego. Dużą popularnością cieszą się odmiany o grubych wypustkach. Z kolei w Wielkiej Brytanii największe uznanie zyskały zielone szparagi. Bielone wypustki nie cieszą się tak dużą popularnością. W Krajach Skandynawskich szparagi uprawia się na powierzchni około 400 ha, głównie w Danii i Szwecji. Tu popularne są zarówno zielone jaki i białe szparagi. W Niemczech jest duże zapotrzebowanie na wczesne odmiany szparagów. W Holandii, przy ogólnej powierzchni 3,5 tys. ha szparagi zielone uprawiane są tylko na około 100 ha.
Na koniec parę ciekawostek zaczerpniętych ze strony Polskiego Związku Producentów Szparaga.
Białe lub zielone szparagi uzyskuje się z tych samych roślin, ale z zastosowaniem innej techniki uprawy. Białe wypustki uzyskuje się przez odcięcie dostępu światła, na przykład poprzez uformowanie wałów ziemi. Zielone wypustki tworzą się na świetle nad powierzchnią gleby.
Całe czerwone (purpurowe) wypustki otrzymuje się ze specjalnych odmian.