Plantatorzy czereśni poważnie obawiają się o swoje zbiory po tym, jak w wyższych partiach na równinach Konyi spadł śnieg. Wszyscy są w stanie podwyższonej gotowości na wypadek przymrozków. Palą siano, drewno i stosują urządzenia do zamgławiania.
Niektórzy plantatorzy, których produkcja w 90% eksportowana do Europy, wiedzą, jak ważna jest w tym wypadku jakość i stawiają na najwyższą jakość swoich produktów. Warunki klimatyczne w ich rejonie czasem utrudniają im życie, dlatego muszą być zawsze czujni, aby odpowiednio chronić swoje produkty.
Turcja jest światowym liderem pod względem produkcji czereśni. Pod względem eksportu kraj ten zajmuje trzecie miejsce. Sezon eksportowy czereśni rozpoczyna się w pierwszej połowie kwietnia. Najwięcej czereśni kupują w Turcji Niemcy, Rosja, a także Austria i Holandia. Ogólnie Turcja eksportuje czereśnie do 43 krajów świata.
Producenci tureccy zrzeszeni są wokół przedsiębiorstwa produkcyjno – eksportowego, które ma pod swoja opieką ponad 10 000 dostawców. Organizuje szkolenia dla dostawców, zapewnia doradztwo fachowe dotyczące agrotechniki i ochrony drzew przed chorobami i szkodnikami, gwarantuje odbiór owoców zgodnie z najwyższymi standardami światowymi.
Owoce natychmiast po zbiorze są schładzane w wodzie do temperatury 2°C, a następnie są one sortowane, pakowane i eksportowane do różnych krajów świata.
Najważniejszymi uprawianymi w Turcji odmianami są odmiany Ziraat i Napoleon. Ciągle przybywa nowych odmian. Cenione są odmiany o twardych owocach dających się po zbiorze dłużej przechowywać. Rośnie jednocześnie powierzchnia nowych nasadzeń, w których dominują odmiany o dużych, twardych i ciemnych owocach.