Kurkuma coraz bardziej znana i częściej kupowana

Coraz częściej interesujemy się owocami i warzywami egzotycznymi. Dzieje się to za sprawą coraz bardzie popularnych programów kulinarnych, w których kucharze prześcigają się w swoich pomysłach na efektowne, kolorowe i zdrowe dania. Więcej też mówi się i pisze o właściwościach nowych, egzotycznych produktów.

Do takich należy kurkuma.  Pochodzi z Indii. Jest ona kłączem lub podziemną łodygą rośliny podobnej do imbiru, zwanej ostryżem. Posiada szorstką skórkę o budowie segmentowej. Kłącze jest żółtawo-brązowe, z pomarańczowym wnętrzem, które po zmieleniu daje kolor żółty. Aromat kurkumy jest ciepły z delikatną nutka goryczy, smak lekko cierpki. Zastosowanie kurkumy jest szerokie na Wschodzie i Bliskim Wschodzie jako przyprawa i barwnik. Kurkuma jest używana do przyprawiania mięs, zwłaszcza jagnięciny oraz dań z warzyw. Jeśli chodzi o mieszankę curry, jest jej głównym składnikiem, zapewniającym charakterystyczny żółty kolor. Znane są szerokie właściwości lecznicze kurkumy.                    Od wieków stosowana była ona w celu łagodzenia skurczów menstruacyjnych, chorób układu oddechowego, chorób pasożytniczych, niedrożności wątroby, wrzodów oraz stanów zapalnych. Obecnie badania prowadzone są w kierunku dobroczynnego wpływu kurkumy na ludzki mózg                                i możliwości jego regeneracji. Dzieje się tak za sprawą zawartości tumeronu – związku, który pobudza namnażanie i różnicowanie komórek nerwowych w mózgu oraz może wspomóc naprawę mózgu                      po chorobie lub urazie. Takie właściwości działania tumeronu będzie można wykorzystać w przyszłości                 w leczeniu choroby Alzheimera czy skutków udaru mózgu.

Kurkuma zawiera również inny cenny składnik – kurkuminę. Badania wykazują, że ma ona działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające i może być stosowana w profilaktyce  i leczeniu nowotworów. Mówi się również o działaniu kurkuminy na zwiększenie odporności na infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze.