Polska jest największym producentem aronii na świecie. 90 proc. światowych zbiorów aronii pochodzi właśnie od nas. Większość zbiorów trafia na eksport do: Chorwacji, Czarnogóry, Czech, na Węgry, Słowację, do Korei Południowej, Kanady, USA, a nawet Japonii.
Właśnie rozpoczęły się zbiory aronii w Polsce Jak podaje Krajowe Zrzeszenie Plantatorów Aronii Aronia Polska napływające z kraju wiadomości mówią o bardzo słabej wydajności z hektara. Wstępnie szacuje się ją na 2 -3 t/ ha. Dla porównania, w roku ubiegłym średnia wydajność z hektara wynosiła 8 t. Na tak słaby tegoroczny wynik mają wpływ m.in. wiosenne przymrozki, susza ( głownie na terenach wschodnich) oraz zaniechanie prac pielęgnacyjnych na wskutek braku opłacalności w latach 2015- 2016.
Według GUS krajowa produkcja wykazuje niestety tendencje spadkową. W 2015 r. wyniosła 38,2 tys. ton, rok wcześniej – 43,4 tys. ton, a w roku 2013 – 57,9 tys. ton. Na tę sytuację składa się wiele czynników, ale największy wpływ ma zapewne niska opłacalność. Według danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej ceny skupu aronii spadają z roku na rok. We wrześniu 2013 roku cena skupu wynosiła 1,80 zł/kg, w 2014 – 1,40 zł/kg, w 2015 – 0,92 zł/ kg a w roku ubiegłym już 0,62 zł/ kg. Nie zachęca to zapewne polskich plantatorów.
Najpopularniejszymi odmianami są „Hugin”, „Nero” i „Viking”.
Jak do tej pory aronia nie cieszy się zbyt dużą popularnością w naszym kraju. Zapewne spowodowane jest to jej bardzo cierpkim smakiem, ale również brakiem odpowiedniej promocji tej „superjagody” – jak aronię nazywają Amerykanie. Po prostu nie wiemy, jakie cenne wartości kryje w sobie aronia. Aronia uważana jest za najzdrowszy owoc jagodowy na świecie. Słynie ona ze swoich właściwości antyoksydacyjnych. Badania przeprowadzone w Pomorskiej Akademii Medycznej oraz Klinice Kardiologii AM w Warszawie wykazały, że wyciąg z aronii pomaga regulować ciśnienie tętnicze, przeciwdziała odkładaniu się cholesterolu w ściankach tętnic, chroniąc w ten sposób nasze serca przed chorobami.