Pierwszy zbiór owoców aktinidii ostrolistnej, popularnie zwanych MiniKiwi rozpoczął się w tym roku nieco wcześniej. W porównaniu z rokiem ubiegłym o około 2 tygodnie wcześniej. Zbiory nie będą jednak tak duże jak przewidywano ze względu na wielkie szkody, jakie wyrządziły wiosenne przymrozki.
Szacuje się, że zbiory będą niemal o połowę niższe, niż w roku ubiegłym. Aktinidia pochodzi z klimatu kontynentalnego i chociaż dobrze radzi sobie z silnym mrozem zimą to rozpoczyna bardzo wcześnie wegetację (często już w końcu marca lub na początku kwietnia) i młode wyrastające pędy są niezmiernie wrażliwe na przemarzanie. Już przymrozek -2°C może uszkodzić wybijające pędy, co skutkować będzie brakiem plonu.
W ostatnich latach coraz większą popularność w wielu krajach, w tym w Polsce, zyskuje towarowa uprawa aktinidii ostrolistnej (A. arguta) dla jej owoców zwanych MiniKiwi lub Kiwiberry.
Owoce MiniKiwi osiągają masę od kilku do kilkunastu gramów i mając wielkość porównywaną z dużymi winogronami. Owoce te, inaczej niż Kiwi, pokryte są nagą, delikatną i jadalną skórką, tak więc można je bardzo prosto spożywać bez konieczności obierania. Dzięki temu owoce są promowane na rynku jako łatwa w spożyciu przekąska i oferowane w niewielkich, 125-gramowych opakowaniach jednostkowych. Za dodatkową zaletę tych owoców uważa się różnorodność ich barwy i kształtów. Obok owoców wydłużonych spotyka się także okrągłe. Obok całkowicie zielonych, zielonych z mocnym rumieńcem, są także całkowicie czerwone. Owoce MIniKiwi mają wyższą, w porównaniu z popularnymi owocami kiwi, zawartość cennych składników, a z drugiej jadalną skórkę, gdzie stężenie większości z nich jest wielokrotnie wyższe niż w miąższu. Dotychczasowe badania wskazują na obecność w owocach MiniKiwi niemal 20 różnych związków o działaniu prozdrowotnym. Obok wysokiej zawartości witamin (głównie wit. C, A, E, B2 i B6), karotenoidów (najbogatsze źródło luteiny wśród komercyjnie uprawianych owoców), kwasu foliowego i związków fenolowych (cenne przeciwutleniacze) owoce zawierają dużo błonnika spożywczego (2-3%), minerałów (m. in. więcej potasu niż banany, wapnia niż jabłka i żelaza niż kiwi) i enzym proteolityczny – aktinidin ). Ich dobroczynne działanie na układ sercowo-naczyniowy (obniżenie zawartości złego cholesterolu) i pokarmowy (regulacja) zostało potwierdzone licznymi badaniami. Ze względu na dużą zawartość składników prozdrowotnych owoce te są często określane mianem owoców zdrowia (healthy fruit) i promowane jako żywność funkcjonalna (functional food). Obok cennego składu chemicznego owoce MiniKiwi mają atrakcyjny smak uważany przez wielu za bogatszy niż owoców kiwi, porównywalny do mieszaniny smaków agrestu, truskawek, bananów i śliwek. Owoce są także słodsze. Zależnie od sezonu i odmiany mogą zakumulować do 15-20% ekstraktu. Z punktu widzenia plantatora duża zaletą owoców jest ich zdolność do dojrzewania po zbiorze (owoc klimakteryczny), co jest rzadkością wśród roślin jagodowych.