Jak podaje Fresh Plaza w ubiegłym roku znacząco wzrósł światowy eksport bananów. Producenci bananów wyeksportowali o około dziesięć procent więcej bananów niż w 2016 roku. Dane te obejmują około milion ton platanów (bananów do gotowania).
W ostatnim dziesięcioleciu eksport bananów rósł w miarę systematycznie o około pół miliona ton rocznie. Największymi eksporterami bananów są: Ekwador ( około 1/3 rynku światowego), Gwatemala ( około 13 % światowego rynku), Kostaryka, Filipiny i Kolumbia.
Do głównych światowych importerów należą: USA, Niemcy, Rosja, Belgia, Wielka Brytania, Chiny, Japonia, a od kilku lat także Holandia. Kraje UE i USA ponownie eksportują wiele bananów do innych krajów w UE i Kanadzie.
Import bananów na unijny rynek pozostaje dość stabilny, choć w ostatnich latach można zaobserwować tendencję zwyżkową. W 2015 roku UE ogółem zaimportowała około 5,1 mln ton bananów, w 2016 było to już 5,4 mln ton, a w 2017 roku ogólny import UE wyniósł nieco ponad 5.5 mln ton . Największym dostawcą tych owoców w 2017 roku był Ekwador, skąd trafiło 1.4 mln ton bananów. Na drugim miejscu znalazła się Kolumbia – 1.35 mln ton, a na trzecim Kostaryka – 1.1 mln ton bananów.
Przeciętnie obywatele UE (w 2017 r. 510 mln obywateli UE) spożywają 11,7 kg bananów rocznie. Dla porównania: w USA (320 mln obywateli) to 12,7 kg, a w Rosji (143 mln mieszkańców) to 10,5 kg.
Najważniejszym dostawcą bananów do UE jest Kolumbia, na całym świecie kraj ten jest piątym eksporterem bananów. Około 80 % kolumbijskich bananów trafia właśnie na rynek UE. Pozostała część jest wysyłana do Stanów Zjednoczonych. Natomiast Ekwador jest zdecydowanie najważniejszym eksporterem w skali światowej. Najważniejszym kupującym jest Rosja. W 2017 r. rosyjski import bananów z Ekwadoru wzrósł o około dziesięć procent, do poziomu 1,48 miliona ton.