Eko, bio, organic – co naprawdę jemy?

Żywność ekologiczna, nazywana jest również żywnością organiczną lub BIO.  To żywność, której  co najmniej 95 % składników musi zostać wyprodukowana metodami ekologicznymi. W uprawach ekologicznych stosuje się tylko naturalne składniki, takie jak: kompost, obornik, nawóz zielony. NIE STOSUJE SIĘ: nawozów sztucznych i pestycydów, środków przyspieszających wzrost, genetycznych modyfikacji (GMO) a także wielkich,  jednogatunkowych obszarów upraw.

W przypadku upraw rolnych ważne jest, by ziemia, na której znajduje się gospodarstwo, była czysta, czyli wolna od jakichkolwiek zanieczyszczeń. Zgodnie z ta zasadą nie powinna więc znajdować się w bezpośredniej bliskości drogi, gdyż taka gleba zawiera zbyt dużo ołowiu i innych zanieczyszczeń.

Zasady eko uprawy mówią o tym,  że na niewielkich sąsiadujących ze sobą poletkach powinny rosnąć różne warzywa i owoce. Należy stosować płodozmian, czyli rotacyjnie zmieniać uprawę na danym poletku, żeby chronić glebę przed wyjałowieniem. Stosowane nawozy muszą być naturalne – kompost i obornik, zatem wskazane jest, aby w takim gospodarstwie były zwierzęta, jako źródło obornika.

Niektóre produkty ekologiczne ( wędliny, mleko) mają krótszy okres przydatności do spożycia,  ze względu na brak konserwantów. W przypadku owoców i warzyw jest odwrotnie – poziom wit. C, która jest naturalnym konserwantem jest w takich produktach wyższy.  Dla przykładu – owoc ekologiczny nie powinien spleśnieć, ale wyschnąć, co stanowi naturalną oznakę starzenia.

Sprawy dot. upraw ekologicznych reguluje Rozporządzenie Rady (WE) nr 834/2007 z dnia 28 czerwca 2007 r w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych uchylające rozporządzenie (EWG) nr 2092/91 (Dz.U.L. 189 z 20.07.2007 r. s.1) z późniejszymi zmianami.

 

Źródło: http://www.eu-organic-food.eu