Tegoroczne lato obfitujące w deszcze i dość wysokie temperatury sprzyja niektórym szkodnikom roślin kapustnych.
Należy do nich Błyszczka jarzynówka. Jest to ciemno ubarwiony motyl, który na przednim skrzydle ma charakterystyczna plamkę w kształcie greckiej litery gamma. Najbardziej szkodliwa dla upraw jest błyszczka w postaci gąsienicy. Ma ona długość około 35 mm, barwę zieloną lub zielonożółtą, po bokach jasnożółte pasy. Gąsienica pojawia się od połowy czerwca/ początku lipca. Żeruje nocą wygryzając dziury w blaszkach liści. Liczne występowanie gąsienic na zewnętrznych liściach kapusty może doprowadzić do powstania gołożerów. Występuje w Polsce dość powszechnie w ilościach nie stwarzających większego zagrożenia dla upraw. Co kilkanaście lat maja miejsce groźne inwazje tego szkodnika.
Mszyca kapuściana atakuje warzywa kapustne zwykle na początku czerwca. Dorosła, bezskrzydła mszyca osiąga długość do 2-3 mm. Jest koloru żółtozielonego z intensywnym szarym nalotem. Larwy są podobne do osobnika dorosłego, lecz nieco mniejsze. Rośliny zaatakowane przez mszycę kapuścianą mają poskręcane, zawinięte na brzegach liście Często dochodzi również do odbarwienia liści. Mszyce uszkadzają również stożek wzrostu, w wyniku czego kapusta nie zawiązuje główki.
W województwie kujawsko – pomorskim sygnalizowany był w tym roku problem występowania Śmietki kapuścianej. Dorosła muchówka ma wielkość około 6-mm i jest ciemnoszara. Larwy pierwszego pokolenia żerują na korzeniach i w szyjce korzeniowej wczesnych odmian warzyw kapustnych. Zaatakowane rośliny słabo rosną, więdną, żółkną, a następnie zasychają. Larwy drugiego i trzeciego pokolenia żerują również na głównych nerwach liści (kapusta głowiasta, pekińska) oraz różach kalafiorów i brokułów oraz w główkach kapusty brukselskiej, obniżając ich wartość konsumpcyjną i handlową. Zaatakowane przez szkodnika części roślin ulegają gniciu.
Nie zapominajmy także o Tantnisiu krzyżowiaczku pomimo, iż warunki atmosferyczne raczej nie sprzyjają rozwojowi tego szkodnika. Miejmy nadzieję, iż duże opady deszczu w tym roku ograniczą problem jego występowania. W ubiegłym roku dał się on wszystkim bardzo we znaki. Żeruje na uprawnych i dziko rosnących roślinach z rodziny kapustnych. W Polsce występuje pospolicie na terenie całego kraju. Dorosłe motyle mają rozpiętość skrzydeł 15-17 mm i długość ciała do 6 mm. Przednia para skrzydeł jest wąska, ma brązowo-szarą barwę, z wyraźną jasną falistą smugą. Tylne skrzydła są jaśniejsze i zakończone strzępiną. Największe szkody czynią gąsienice, małych rozmiarów, ale najczęściej występują bardzo licznie. Gąsienice żerują w liściach sercowych i w zawiązujących się główkach kapusty, czy w zawiązkach róż kalafiorów i brokułów. Prowadzi to do deformacji i w konsekwencji niewytwarzania tych części roślin.