Polscy producenci są rozczarowani obecnym sezonem malinowym

Sezon 2022 w branży malinowej z pewnością na długo zapadnie w pamięci i nie będzie to szczęśliwe wspomnienie dla polskich producentów malin – informują analitycy projektu EastFruit, powołując się na portal fresh-market. Był to sezon wielkich nadziei, które zdawały się spełniać na początku, a potem seria gorzkich rozczarowań, gdy ceny, zwłaszcza malin do przetwórstwa, gwałtownie spadły.

Rozczarowująca jest również sytuacja pod koniec bieżącego sezonu na sprzedaż polskich malin. Według producentów zbiory powtarzających się malin były całkiem dobre, jednak większość jagód była bardzo złej jakości ze względu na warunki pogodowe. Miało to negatywny wpływ na ceny w tym segmencie, które wcześniej i tak nie były bardzo wysokie.

W segmencie malin przemysłowych ceny skupu spadły nie tylko poniżej poziomu z analogicznego okresu ubiegłego roku, ale również poniżej poziomu cen sprzedaży z początku sierpnia obecnego celu. Teraz ceny skupu malin wahają się od 6,00 zł/kg do 7,50 zł/kg.

Nie lepiej sytuacja ma się dla producentów malin na rynek świeży. Również tutaj obfitość jagód gorszej jakości obniżyła ceny, które spadły o 7,5% w porównaniu z dwoma tygodniami i aż o 34% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Źródło: www.east-fruit.com