Włochy. Gruszki mniejszych rozmiarów, ale o doskonałej jakości

Włoskie Międzybranżowe Stowarzyszenie Gruszowe OI Pera powołało w środę 14 września 2022 r. Komitet Koordynacyjny w sprawie ogólnej analizy sytuacji w sektorze. W oparciu o dane od reprezentatywnych członków organizacji w regionie Emilia Romagna, szacunkowe zbiory w połowie lipca dla odmian letnich zostały zaktualizowane. Pod względem plonowania wcześniejsze szacunki nie odbiegają znacząco od sytuacji na polach, gdyż w połowie lipca uwzględniono już negatywne skutki wysokich temperatur i suszy.

Zaktualizowane dane wskazują na małe rozmiary, a plon odmian letnich klasy I szacuje się obecnie na mniej niż 40% całkowitego zbioru, w porównaniu do średnio 50% w normalnym roku.

Wśród rozmiarów klasy I około 45% składa się z kalibrów 60-65, w porównaniu do 28% w zeszłym roku i około 20% w bardziej udanych latach.

Prezes OI Pera Gianni Amidei stwierdził, że sytuacja jest niepokojąca. Niestety rosnące koszty nie są wprost proporcjonalne do wielkości owocu, więc konieczna jest optymalizacja, aby nawet najmniejsze rozmiary mogły zapewnić dochód. W związku z tym OI Pera zleciła również przeprowadzenie badania naukowego przeprowadzonego przez Uniwersytet Boloński w celu uzyskania przeglądu kosztów uprawy po wzroście cen surowców.

Obecnie rosnący koszt na hektar znacznie przekracza próg 20 000 euro dla gruszek Abate w prowincjach Ferrara i Modena. To o około 3000 euro więcej niż przed ostatnimi podwyżkami cen, kiedy jednak koszt był również wysoki. Wzrost kosztów wzrostu wynika prawie wyłącznie ze wzrostu kosztów surowców, przy czym +80% kosztów energii i +35% środków ochrony roślin i nawozów. Są to wartości średnie, ale w niektórych przypadkach odnotowuje się nawet 90% wzrost.

Oczywiste jest, że koszt na jednostkę produktu zależy od średniego plonu z hektara. Jeśli jest to normalne, rosnący koszt Abate Fetel wynosi około 0,90 eurocenta za kilogram za cały produkt łącznie (klasa I + klasa II + produkt nienadający się do użytku). Niestety wniosek jest bardzo prosty, dlatego wysoki koszt uprawy z hektara w połączeniu z niskimi plonami, procent produktu handlowego poniżej średniej i wiele małych rozmiarów sprawi, że bardzo trudno będzie zagwarantować plantatorom dochód.

Jakość gruszek pod względem smaku i wyglądu jest doskonała pomimo niewielkich rozmiarów. Pod tym względem jest to najlepszy zbiór od dłuższego czasu. Warunki pogodowe spowodowały zatem niższe plony z jednej strony, ale także wyższe wartości Brixa z drugiej.

Pozostaje tylko przekonać detalistów i konsumentów, że tegoroczne gruszki są nie tylko bardzo zdrowe, ale i bardzo smaczne, bo na szczęście wielkość w ogóle nie wpływu na smak.

Źródło: www.freshplaza.com