Czas na dynie

Sezon dyniowy rozpoczęty. Dynie bezsprzecznie kojarzą się z jesienią, ale w miarę wzrostu ich popularności i dzięki dostawom z Holandii, Hiszpanii, Portugalii i RPA, warzywa te dostępne są w sprzedaży praktycznie cały rok. Problemem dla klientów będzie tylko, jaką dynię wybrać.

Dynia Hokkaido

Inne jej nazwy to: Red Kuri Squash, Japanese Squash, Orange Hokkaido Squash, Baby Red Hubbard Squash, Uchiki Kuri Squash. We Francji mówi się o niej „Potimarron”, a w Wielkiej Brytanii „Onion Squash”.Dynia ta pochodzi z Japonii. Uprawiana jest również w Kalifornii, Prowansji, Chile, Meksyku           i Nowej Zelandii. Owoce są stosunkowo nieduże, od 1 do 3 kg, charakterystycznie okrągłe, z wyraźnie pomarańczowa skórką. Ma bardzo twardą skórkę, ale pyszny, orzechowy miąższ,. Zawiera witaminy A, C i B oraz potas i żelazo. Jest jednym z najbardziej popularnych gatunków w naszym kraju. Można z niej zrobić praktycznie wszystko. Nadaje ciastom pięknego koloru i gładkiej konsystencji. Świetna na zupy i do deserów.

Dynia Kabocha

Dynia kabocha nazywana jest też japońską dynią, gdyż jest tam bardzo popularna. Jest to dość mała dynia, bo waży średnio zaledwie 0,5-1,5 kg. Jak wszystkie dynie, tak i kabocha bogata jest w witaminy A, C, B, beta karoten i błonnik. Miąższ tej dyni jest słodkawy, a jej smak można określić jako coś pomiędzy smakiem słodkiego ziemniaka a „zwykłą” dynią. Kabocha ma jadalną skórkę, ale najczęściej zdejmuje się ją jednak, by skrócić czas gotowania, lub też ze względów smakowych.  Z dyni tej zwykle przyrządza się dania dodatkowe do potraw głównych (np. warzywne stir-fry), dodaje do zup, stosuje jako zastępnik ziemniaków i robi się z niej desery (m.in. tradycyjny w Tajlandii, Kambodży i Laosie deser, w którym dynię napełnia się kremem kokosowym i gotuje na parze).

Dynia Muscat

Muscat de Provence to francuska odmiana, która jest ulubienicą szefów kuchni na całym świecie. Ma piękny, intensywnie pomarańczowy miąższ jest wyraźnie słodki i nieporównywalnie pyszny.  Po upieczeniu rozpada się na drobne nitki, przez co świetnie nadaje się do dań z makaronem lub placków, jednak trudniej zmiksować ją na gładkie puree. Ma żebrowany, płaski kształt o skórce ciemno zielonej lub zielonej przechodzący w brudny pomarańcz. Jest bardzo charakterystyczna i ciężko ją pomylić z innymi dyniami.

Dynia piżmowa

Dynia piżmowa wyróżnia się charakterystycznym podłużnym kształtem, dość cienką skórką  i przede wszystkim swoim orzechowym, słodkawym smakiem. Jest też bogatym źródłem potasu, witaminy B6 i przeciwutleniaczy. Owoce tej rośliny są zbliżone wyglądem do owoców melonów, podługowate, o barwach zupełnie innych niż posiadają owoce innych dyń, mianowicie ciemnobrązowe lub czerwono żółtawe, z bruzdowaną i miękką warstwą zewnętrzną. Waga owoców dochodzi do 20 kg. Miąższ jest  prawie bezwłóknisty, żółty, w smaku słodkawy, piżmowy. Dynia ta zwykle wykorzystywana jest w kuchni azjatyckiej. Jest składnikiem zup,  grillowanych lub smażonych warzyw i deserów. Zatem dynię piżmową powinny jeść osoby  o obniżonym nastroju, częstych skurczach mięśni, o skołatanych nerwach, a także te z zaburzeniami rytmu serca. Dynię piżmową warto jeść w okresie jesiennym, bo ma właściwości wzmacniające odporność organizmu. To także źródło antyoksydantów i przeciwutleniaczy. W związku       z tym ma również pozytywny wpływ na stan skóry. Wskazuje się również na właściwości przeciwzapalne tego warzywa.

Dynia makaronowa

Pochodzi z Ameryki.Skórka jest żółtopomarańczowa, miąższ ciemniejszy, pomarańczowy.                           Owoce ważą od 2 do 4 kg. Charakteryzuje się tym, że po ugotowaniu miękisz tej dyni rozpada się na pasemka, podobne do makaronu. Tej właściwości zawdzięcza ona swoją nazwę. Dynia makaronowa jest bardzo delikatna w smaku. Można z niej robić te wszystkie potrawy, które przyrządza się z innych gatunków dyni, ale najefektowniejsze z nich, to dynia gotowana w różnych sosach oraz dynia marynowana w occie. W tej formie zachowuje ona swoją niezwykłą, „makaronową” postać, jeśli ją przekrajać w poprzek na połowę i widelcem delikatnie wyjąć miąższ.  Często podaje się dynię jako niskokaloryczne spaghetti zamiast makaronu. Zawiera niewiele węglowodanów, w tym sporo cukrów, trochę soli mineralnych (fosforu, wapnia, żelaza) oraz spora dawkę witaminy A.