Do rozpoczęcia tureckiego sezonu figowego pozostało nieco ponad miesiąc. Do tej pory pogoda była idealna do uprawy fig, co oznacza, że zbiory powinny być wyższe niż w zeszłym roku. Jeden z eksporterów twierdzi, że już przed rozpoczęciem sezonu obserwuje znaczny wzrost popytu na figi. A to wróży bardzo dobry sezon.
Figa to owoc ( a dokładniej owocostan) figowca pospolitego. Jest to gruszkowatego kształtu, skórzasty worek, z bardzo ciasnym otworem. W środku wypełniony jest licznymi owocami lub resztkami kwiatów. Owocostany figowców pochodzą od owocostanów przypominających owocostany morwy, które w trakcie ewolucji odwróciły się, ukrywając owoce w swym wnętrzu. Owocostany zawierają do kilkuset owoców, mających postać drobnych, podobnych do nasion niełupek otoczonych przez rozrośnięte, mięsiste dno kwiatowe. W trakcie dojrzewania, początkowo zielone owocostany stają się w zależności od odmiany – jasnozielone do fiołkowo-brunatnych, a wnętrze staje się złotawe do czerwonego. Smak w trakcie dojrzewania zmienia się od mdłego, do słodkiego i soczystego. Istnieje kilkaset odmian fig różniących się barwą skórki (istnieją figi zielone, brązowe, purpurowe i czarne).
Świeże figi zawierają około 80% wody, od 12 do 25% cukrów (glukozy i fruktozy), 1,3% białek, pektyny, witaminy: C, PP i z grupy B oraz karoten. Są bardzo bogate w sole mineralne i zawierają potas, wapń, magnez, fosfor. Figi suszone zawierają tylko 30% wody, natomiast udział cukrów wzrasta do 50–75%. W wyniku suszenia nie tracą substancji czynnych, a wręcz po ubytku wody zawartość składników odżywczych wzrasta nawet 4- krotnie w stosunku do świeżych owocostanów.
Źródło: www.freshplaza.com