ONZ ogłosiła rok 2021 Międzynarodowym Rokiem Owoców i Warzyw. Fresh Plaza w jednym z ostatnich artykułów analizuje, jakie spożycie owoców jagodowych przypada na mieszkańca Niemiec. A jest ono na poziomie 5,1 kg.
W roku gospodarczym 2019/20 każdy obywatel Niemiec skonsumował około pięciu kilogramów owoców jagodowych, przy czym najbardziej popularne były maliny i jagody. Pokazują to wstępne dane z Federalnego Centrum Informacji Rolniczej.
Owoce jagodowe są popularne pod każda postacią: czy to świeże, w jogurcie, czy jako dżem na chlebie. Liderami w Niemczech są maliny i jagody, których roczne spożycie wynosi około jednego kilograma na osobę. Porzeczki zajmują trzecie miejsce z 400 gramami; jeżyny i agrest spożyto łącznie 200 gramów w minionym roku gospodarczym. Rokitnik, czarny bez i inne jagody stanowiły łącznie 2,4 kg na mieszkańca.
Kalendarz sezonowy Federalnego Centrum Żywienia (BZfE) pokazuje: Krajowy sezon na owoce jagodowe rozpoczyna się w połowie maja od malin, od początku czerwca na jagody, porzeczki i agrest, a około połowy czerwca na jeżyny. W lipcu – a w przypadku jagód i jeżyn także w sierpniu – owoce są w szczycie sezonu i szczególnie nadają się do spożycia w całości, wekowania, mrożenia lub suszenia. Nie należy jednak długo wahać się po zakupie, ponieważ wszystkie owoce jagodowe można przechowywać tylko przez kilka dni – najlepiej je jeść lub przetwarzać bezpośrednio lub przechowywać w lodówce. Ważne: Nie ściskaj owoców podczas transportu lub przechowywania i natychmiast sortuj uszkodzone jagody.
Około 60 procent zebranych owoców trafia na półki w supermarkecie, na cotygodniowym targu lub do sprzedawcy bezpośredniego jako świeże owoce deserowe. Pozostałe jagody są przetwarzane na przetwory, pasty owocowe lub owoce mrożone.
Źródło: www.freshplaza.com