Przetwórnie zaczynają od rabarbaru

Przetwórnie skupują od rolników rabarbar na tłoczenie i mrożenie. Zbiory dopiero się rozpoczynają, a już słychać ze strony plantatorów głosy niezadowolenia. Jak podaje portal www.warzywa.pl  rolnicy z województwa lubelskiego zostali poinformowani przez przetwórnie o nowych cenach skupu – 1,10 zł/ kg w przypadku rabarbaru na mrożenie i 0,60 zł/kg w przypadku rabarbaru na tłoczenie.  Niezadowolenie rolników wynika stąd, że jeszcze 2-3 tygodnie temu przetwórnie podawały ceny zgoła inne – 2,00 zł/ kg rabarbaru na mrożenie i 0,8-0,90 zł/ kg rabarbaru na tłoczenie. W związku z tym, ze zbiory tak naprawdę się nie rozpoczęły i skupy nie ruszyły, zmiany cen skupu rabarbaru odbierane są jako jawna manipulacja rynkiem.

Ceny proponowane przez zakłady przetwórcze są, według producentów, poniżej kosztów produkcji. Areał upraw rabarbaru spada z każdym rokiem, a takie sytuacje jak ta z tego roku, spowoduje, że  upraw będzie jeszcze mniej, gdyż produkcja jest po prostu nieopłacalna.       

Kilka słów o rabarbarze.   

Rabarbar (inaczej rzewień) należy do rodziny rdestowatych. W stanie dzikim rośnie w górzystych terenach południowo-wschodniej Azji, Chinach oraz wschodniej części Tybetu. W Polsce rabarbar pojawił się dopiero w XIX wieku, ale znany był już od XVIII wieku. W Europie po raz pierwszy roślina pojawiła się w XVI wieku, kiedy została sprowadzona na Wyspy Brytyjskie. Rabarbar obejmuje około 60 różnych gatunków. Do najczęściej uprawianych należy powszechnie występujący w ogródkach rabarbar ogrodowy oraz rabarbar kędzierzawy, rabarbar lekarski i rabarbar dłoniasty.  Walory smakowe rabarbaru budzą wątpliwości czy jest to warzywo, czy owoc. W Polsce jest on uznawany za warzywo, natomiast w USA już za owoc.

Rabarbar obejmuje wiele gatunków o różnych właściwościach. Jedne są bardziej doceniane ze względów kulinarnych, jak rabarbar ogrodowy, natomiast inne bardziej doceniane są ze względów leczniczych, jak rabarbar lekarski. Rabarbar wykorzystywano już od stuleci w tradycyjnej chińskiej medycynie jako środek przeciwzapalny i przeczyszczający- ze względu na duża zawartość błonnika. Roślina pobudza również apetyt i działa żółciopędnie. Poddając rabarbar obróbce termicznej wytwarza się polifenol-rapontygeniny, który ogranicza tempo podziału komórek nowotworowych. Powoduje to, że substancja hamuje rozwój choroby oraz przerzutów na inne narządy. Rabarbar zawiera małą ilość węglowodanów i jest niskokaloryczny. Może więc być z powodzeniem stosowany u osób na diecie, oraz przez diabetyków.  Rabarbar jest również bogaty w wartościowe fitoestrogeny – to naturalne związki, występujące w roślinach, które poza właściwościami grzybobójczymi                   i antyutleniającymi, mają działanie podobne do kobiecego estrogenu. Dzięki temu rabarbar polecany jest kobietom przechodzącym menopauzę, ponieważ może on złagodzić jej skutki uboczne, a nawet ją opóźnić. Mówi się, że rabarbar jest również bogatym źródłem przeciwutleniaczy, a badania wskazują, że całkowita zawartość polifenoli może być nawet wyższa niż w przypadku jarmużu.

Źródło: www.warzywa.pl

           www.medonet.pl