Czosnek z Peru ma swoje stałe miejsce na globalnym rynku

Analizując sytuacje na rynku czosnku peruwiańskiego, popyt jest duży, ale zbiory mniejsze, niż w zeszłym roku.  Nasiona czosnku były bardzo drogie, a  Peru nie zezwala na przywóz czosnku, więc jest to towar chroniony.

Klimat peruwiański jest  dość przyjazny dla uprawy czosnku. Zbiory czosnku w  Peru w 2021 roku rozpoczną się w lipcu i potrwają do grudnia. Pierwsza uprawa pochodzi z północy Peru, a druga z     południa. Większość czosnku jest fioletowa dzięki peruwiańskiemu mikroklimatowi, ale od lipca do października będzie też dostępna pewna ilość czosnku białego.

Posiadanie fioletowego czosnku pozwala Peru kierować swe dostawy na niektóre kraje, takie jak Kanada, Australia, niektóre części Meksyku i USA. Jeśli chodzi o biały czosnek, to chociaż jest on ogólnie dostępny przez cały rok z Chin, które zawładnęły znaczną częścią rynku, w Peru konkuruje on z Meksykiem i Hiszpanią. Po sezonie czosnkowym w Hiszpanii jest Peru, Chile i Argentyna.

Jeśli Hiszpania ma w tym roku bardzo dużą produkcję i jest w stanie przechowywać trochę czosnku w niskich temperaturach, a następnie rozpocząć eksport stopniowo pod koniec roku, ma to znaczący wpływ na ceny eksportowe z Peru, Chile i Argentyny. W przypadku krajów Ameryki Łacińskiej głównymi konkurentami są Hiszpania i pozostałe kraje Ameryki Łacińskiej. Peru poszukuje klientów wśród krajów, w których importowany chiński czosnek jest zakazany lub w których obowiązują wysokie cła importowe, takie jak Meksyk, Stany Zjednoczone i Brazylia.

Sytuacja pandemiczna nadal się utrzymuje na całym świecie, a jak zdążyliśmy się już przekonać nie sprzyja ona stabilizacji na rynku.

Ceny czosnku  peruwiańskiego będą w dużej mierze zależne od tego, co stanie się z hiszpańskim czosnkiem. Prawdopodobnie  Hiszpania nie będzie miała wspaniałego sezonu z powodu  bardzo chłodnej pogody. Jeśli tak się rzeczywiście stanie zaobserwujemy skok cenowy, zwłaszcza w ostatnim kwartale roku.

Źródło: www.freshplaza.com