Według pierwszej prognozy kampanii 2022/23 Stowarzyszenia Peruwiańskich Producentów Winogrona Stołowego (Provid), eksport winogron stołowych wzrośnie o 11% w porównaniu z poprzednią kampanią, do ok 586 tys. ton. Wzrost ten wynika z rozszerzenia produkcji odmiany Red Globe ( od czerwca do marca). Winogrona bez pestek zaczynają się we wrześniu w północno-, zachodniej częsci Peru, w Piura. Kontynuacją sezonu są marcowe zbiory na południowo – zachodnim wybrzeżu, w Ica. Zakończeniem sezonu jest drugi zbiór winogron w Piura w kwietniu.
Jak podaje Fresh Plaza ten przewidywany wzrost dostaw wynika również z szybkich zmian odmian w kraju, co sprawia, że dostawy z Peru stają się coraz bardziej atrakcyjne, osiągając większą dywersyfikację rynków i pomagając winogronom pozostać nowatorskimi owocami, zwiększającymi ich spożycie na rynku.Peru pozycjonuje się jako drugi co do wielkości eksporter winogron stołowych na świecie, pomimo różnych trudności z ostatniej kampanii, takich jak logistyka kontenerów i wzrost kosztów transportu. Pokazuje to, że Peru, jako dostawca wysokiej jakości winogron, obsługujący ponad 50 międzynarodowych rynków, jest dostawcą niezawodnym.
Jak podaje TopInfo, za 40% całkowitego eksportu winogron odpowiadają Chile. 35% eksportu to Peru, 23% -RPA i na czwartym miejscu Brazylia z wynikiem 4%.
Źródło: www.freshplaza.com