Dobry sezon kasztanowy

U nas mało popularne, ale w niektórych zakątkach świata święta bez kasztanów nie mogą się odbyć. Szczególnie ma tu znaczenie okres panującej pandemii koronawirusa, kiedy konsumenci częściej gotują w domu.

Święto Dziękczynienia to największe święto kasztanów, ponieważ tradycyjne przepisy na indyka często je wykorzystują. W Święto Dziękczynienia sprzedawany jest  zazwyczaj około 60%  zapas kasztanów.

Słów parę o kasztanach. Powszechnie występują w pasie Morza Śródziemnego, w Azji Mniejszej i na Kaukazie. Owoc kasztana jadalnego ma błyszczący, ciemnobrązowy kolor. Smak miąższu jest delikatny, lekko mączny i słodki, orzechowy. Jedni zakochują się w kasztanach od razu, inni potrzebują czasu, by przekonać się to tego wykwintnego smakołyku. Kasztany można przygotowywać na kilka sposobów, wedle upodobań. Można je gotować, piec czy też prażyć. Niektórzy zajadają się również kasztanami surowymi. Z mielonych kasztanów robi się mączkę, którą dodaje się do ciast, naleśników lub domowego chleba 

Bardzo cenione są wartości odżywcze kasztana jadalnego. Jego owoce  są dość lekkostrawne, aczkolwiek należy pamiętać, że również bardzo kaloryczne – zawierają aż ok. 180 kcal na 100 g! Te 100g kasztanów jadalnych zawiera jednak tyle samo witaminy C, co 100g cytryny. Są też bogatym źródłem witamin: B1, B2, E, kwasu jabłkowego, lecytyny, magnezu, żelaza i potasu.

Warto więc wykorzystać właściwości lecznicze kasztana jadalnego, który jest polecany przede wszystkim w okresach stresu i przemęczenia. Owoce te mogą wzmacniać odporność i przeciwdziałać infekcjom,                   a dzięki wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych, są wskazane przy zwalczaniu chorób serca i krążenia.