Serdecznie zapraszamy na VII zjazd FRESH QUALITY ACADEMY

w dniach 17 – 19.10.2018

Temat: „Szkolenie specjalistyczne rozszerzające wiedzę o jakości handlowej świeżych owoców i warzyw”

Cel szkolenia: zdobycie wiedzy praktycznej i podniesienie profesjonalizmu kontrolerów jakości handlowej świeżych owoców i warzyw z sieci handlowych, z firm handlowych, grup producentów, oraz kupców.

Miejsce : Szkolenie w Sali konferencyjnej, a zakwaterowanie w Ośrodku Wypoczynkowym Mleczarz, ul. Szkolna 16, 83-241 Ocypel, Gmina Lubichowo, powiat starogardzki, województwo pomorskie

www.mleczarz-ocypel.pl

Tematy wykładów:

1 – „Szkodniki owoców – objawy żerowania i stadia owadów wyrządzających szkody” – wykład dr Maria Rogowska z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Skierniewicach

2 – „Jakość owoców cytrusowych. Prognoza na sezon 2018-19” – wykład Marcin Pala i Ryszard Batolik z firmy DAIFRESSH

3 – „Problemy jakościowe jabłek i gruszek w sezonie zbioru 2018” – wykład Marcin Piesiewicz i Przemysław Badowski firma AgroFresh Polska

4 – Warsztaty praktyczna ocena jakości produktów – prowadzi Krystyna Szymańska

5 – „Wpływ czynników na jakość i trwałość warzyw” – wykład dr Maria Grzegorzewska Pracownia Przechowalnictwa i Fizjologii Pozbiorczej Owoców i Warzyw Instytut Ogrodnictwa

Zainteresowanych prosimy o kontakt:

Tel. +48 667 909 999, e-mail:krystyna.szymanska@freshquality.pl

 

Jak podaje www.freshmarket.pl Komisja Europejska postanowiła utrzymać wzmożone kontrole tureckich cytryn w nadchodzącym sezonie.

Kontrole te mają na celu zapewnienie zgodności z unijnymi przepisami dotyczącymi maksymalnych limitów pozostałości pestycydów w owocach. Przekroczenie maksymalnych limitów może stanowić potencjalne ryzyko dla europejskich konsumentów. Ocenia się, że  co najmniej 10 proc. partii importowanych na rynek EU zawiera zbyt wysokie pozostałości środków ochrony roślin.

Czytaj dalej

Camu-Camu ( Myrciaria dubia ) to nazwa krzewu rosnącego w amazońskim lesie deszczowym  w dorzeczu Amazonki. Rośnie on  na obszarach bagnistych lub okresowo zalewanych. Krzew Camu-Camu, sięgający 2-3 m wysokości wytwarza owoc o tej samej nazwie. Owoce są okrągłe, w odcieniach żółtego, pomarańczowego i czerwonego, wielkością przypominają małą cytrynę. Owoce dostarczają ogromną ilość składników mineralnych, witamin i substancji bioaktywnych. W smaku są bardzo kwaśne.  Ze względu na cierpki smak rzadko spożywane są na surowo, lecz wykorzystywane są głównie na przetwory, do produkcji lodów czy soków.

Skład chemiczny jagód Camu -Camu zaskakuje, gdyż zawierają one od 20 do 30 razy więcej witaminy C niż kiwi i pięć razy więcej polifenoli niż jeżyny.

Czytaj dalej

Miło nam poinformować Państwa, że w tym roku po raz kolejny obecni będziemy na Konferencji Fresh Market, To znane już w branży wydarzenie odbędzie się 27 września 2018 roku (czwartek) w  Mazurkas Conference Center w Ożarowie Mazowieckim.

Zapraszamy na stoisko nr 3.

Do zobaczenia wkrótce!

Z powodu suszy w Polsce w tym roku zbierzemy mniej ziemniaków. To pewne. Jednak nie tylko Polska ucierpiała z powodu letniej suszy. W innych krajach europejskich również takie problemy wystąpiły. W Belgii susza dała się mocno we znaki uprawom ziemniaków. Zwłaszcza tym  wczesnym. Eksperci szacowali stratę jednej czwartej wydajności. W lipcu wystąpiły opady deszczu i planowany zbiór oceniany był już wyżej, ale naturalnie mocno poniżej przeciętnej. Przerwano nawet zakaz nawadniania, dzięki czemu można było uratować część plonów. Ze względu na pogodę zmieniono również zasady kontraktacji  w taki sposób, żeby bulwy jak najdłużej przebywały w ziemi i nabierały masy. Główny zbiór, dzięki temu, iż w porę nadeszły opady, może się okazać nie tak zły jak się obawiano. Eksperci twierdzą, że ma on szansę być na poziomie przeciętnym.

Czytaj dalej

Ceny sałaty lodowej w tym sezonie są bardzo wysokie. Portale rolnicze oceniają, że jest to rekordowy rok pod względem  dramatycznie niskiej podaży i bardzo wysokich cen. Oczywiście wysokie ceny wiążą się z tym, że popyt nie zostaje zaspokojony nawet w połowie.

Upalna pogoda w miesiącach letnich i do tego susza, utrzymująca się od maja do lipca mocno odbiły się na rynku sałat w ogóle.  Sytuacja pogodowa doprowadziła do ogromnego deficytu sałat nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. W rezultacie tegoroczne ceny utrzymują się na rekordowo wysokim poziomie, znacznie wyższym niż w poprzednich kilku sezonach.

Czytaj dalej