Droga biała kapusta

Sytuacja z białą kapustą od jakiegoś czasu jest trudna. Producenci nie chcą sprzedawać czekając na lepsze ceny. W styczniu cena nagle wzrosła do poziomu 1,90 – 2,00 zł/ kg, co by mogło oznaczać,  że producenci otworzą chłodnie.  Luty przyniósł jednak chwilową obniżkę do poziomu 1,70 – 1,80 zł/kg. Producenci nadal pozostają przy swoim i trzymają towar z myślą o wyższych cenach. Rynek nie znosi próżni i towar napływa do Polski m.in. z Ukrainy.

Analitycy cenowi portalu Fresh Market podają, że obecnie biała kapusta na ukraińskim rynku hurtowym jest sprzedawana w cenie od 7 do 9 UAH/kg, czyli 0,26 – 0,33 USD/kg (0,99 – 1,27 zł/kg). Ponadto wraz ze wzrostem cen nie zmniejszyła się aktywność kupujących i popyt nadal rośnie, co napędza dalszy wzrost cen. Producenci na Ukrainie podnoszą ceny, ponieważ mają świadomość, że  towaru nie pozostało zbyt wiele. Oczywiście towaru jakościowego, który mógłby odpowiadać europejskim standardom.

Ceny białej kapusty na Ukrainie są średnio 2,8 razy wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Powszechnie panuje przekonanie, ze ​​ceny te będą nadal rosnąć, więc rolnicy  wstrzymują sprzedaż do początku marca, mając nadzieję na dalszy wzrost cen kapusty białej. Ponadto sprzyjają temu  obecne warunki pogodowe.

Ceny prawdopodobnie pójdą jeszcze w górę, bo towaru ciągle brakuje. Na  rynku pojawiła się pierwsza młoda kapusta importowana, ale nie zmienia to za bardzo sytuacji, bo ilości nie są zbyt duże. Ponadto młoda kapusta raczej nie nastąpi rodzimej kapusty ze zbioru 2018. Poza tym ceny młodej kapusty to w hurcie 5,00 – 6,00 zł/szt.

Źródło: www.fresh-market.pl