Czy możliwe jest osiągnięcie przez Rosję samowystarczalności w produkcji warzyw szklarniowych?

Rosyjskie Ministerstwo Rolnictwa szacuje, że krajowa produkcja warzyw szklarniowych w 2018 r. przekroczy 1 mln ton. Przewiduje się również dalszy wzrost w ciągu najbliższych kilku lat, a w perspektywie osiągnięcie samowystarczalności w tego rodzaju produkcji. Czy się jednak tak stanie?

Rosyjska produkcja warzyw szklarniowych składa się głównie z pomidorów i ogórków. Szacowany poziom  1,03 mln ton w 2018 r. jest o 12,3% więcej niż w 2017 r. Średnia wydajność na metr kwadratowy również systematycznie rośnie. Produkcja ogórków szklarniowych jest tańsza od produkcji pomidorów, dlatego ma większe szanse powodzenia. Jednak nasycenie rynku produktem może spowodować rezygnację z produkcji ogórka i „przerzucenie się” na produkcję pomidorów lub innych warzyw.

Według danych Ministerstwo Rolnictwa, Rybołówstwa i Żywności (MAPA), produkcja warzyw szklarniowych do 15 października wynosiła 745 900 ton, czyli o 24,3 więcej niż w tym samym okresie 2017 r., z czego: 483,100 ton to ogórki, a  290 600 ton to pomidory. Pozostałe warzywa to 12,200 ton.

Wzrost związany jest z systematycznym powiększaniem powierzchni uprawowych, modernizacją starych obiektów szklarniowych. Na koniec 2017 roku w produkcji znajdowało się 251 hektarów szklarni. Obecnie trwa budowa około 450 hektarów szklarni.

Eksperci oceniają, że po raz pierwszy w tym roku producenci ogórków krajowych będą prawie w stanie w pełni zaspokoić potrzeby kraju, a import będzie minimalny, nie przekraczający 10%. W ubiegłym roku import stanowił około 20% całkowitej podaży. Głównymi dostawcami ogórków do Rosji są Iran, Chiny i Białoruś.

W przypadku pomidorów szklarniowych osiągnięcie pozycji samowystarczalności nie będzie możliwe, ale zmniejszy się również przywóz. W 2017 r. pomidory importowane stanowiły 60% całkowitej podaży, a w tym roku import ma pokryć już tylko 45% potrzeb rynku rosyjskiego. Głównymi dostawcami pomidorów do Rosji są Azerbejdżan, Chiny i Maroko.

 Źródło: www.freshplaza.com