Moda na miejskie rolnictwo

Jak podaje Fresh Plaza za kilka miesięcy w Romainville pod Paryżem powstanie specjalny obiekt – wieżowiec, przeznaczony całkowicie do upraw owoców i warzyw. Mówi się o pomidorach, grzybach i truskawkach. Szacunkowy koszt budowy pierwszego tego typu obiektu we Francji to 5 milionów euro. Obiekt stanie  w samym sercu miasta, a  południowe / południowo-zachodnie ściany budynku zostały specjalnie wybrane do optymalnych warunków gospodarowania. Pod względem architektonicznym jest to skrzyżowanie gigantycznej szklarni i budynku przemysłowego.

Projekt dotyczy hodowania owoców i warzyw nad ziemią i wykorzystywania w uprawie jedynie nawozów w 100% organicznych. Nie będą stosowane nawozy sztuczne, pestycydy, ogrzewanie, czy sztuczne oświetlenie.

Szacuje się, że roczna produkcja będzie sięgać  12 ton owoców, warzyw, jadalnych kwiatów, roślin i nasion. Obliczono, że taka ilość owoców i warzyw starczy na zaspokojenie potrzeb około 200 rodzin. Nie jest to imponująca ilość, nawet dla 25 tysięcznego miasteczka, nie wspominając o Paryżu. Z niecierpliwością czekamy na informacje o cenach tych produktów.  Projekt ciekawy, ale czy perspektywiczny?

 Źródło: www.freshplaza.com