Trudne początki sezonu szparagowego

Jak donosi portal www.sadyogrody.pl oficjalne rozpoczęcie sezonu odbyło się pod patronatem Polskiego Związku Producentów Szparaga i Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Bezśnieżna zima spowodowała przemarznięcie karp i pierwsze zbiory były bardzo słabe. Wypustki były sparciałe i puste w środku, czyniąc tym samym produkt całkowicie niehandlowym. Niektórzy producenci zrezygnowali w ogóle z pierwszych zbiorów właśnie ze względu na gorszą jakość.

Obecnie sytuacja się poprawia i w handlu mamy już szparagi dobrej jakości. Ceny na początku sezonu sięgały powyżej 20 zł za kilogram, a w ubiegłym tygodniu już 12 zł. Obecnie cena za kilogram wynosi 6-8 zł. Tradycyjnie zbiory potrwają do około 24 czerwca.

Powierzchnia upraw szparaga w Polsce wynosi około 2 tys. ha i stale rośnie, a wielkość polskiej produkcji to ponad  6 tys. ton rocznie. Szparagi są coraz bardziej popularne ze względu na swoje właściwości prozdrowotne, w tym działanie antyrakowe.

Liderem w produkcji tego warzywa na świecie są Chiny – 520 tys. ton rocznie, następnie  Peru (największy światowy eksporter), a trzecim z kolei jest Meksyk – tam produkcja szparaga rozwija się najbardziej dynamicznie. Spore ilości szparaga produkują także  Niemcy, Hiszpania, Włochy, USA, Japonia, Tajlandia i Francja.