WAPA o prognozach sezonu gruszkowego

Światowe Zrzeszenie Producentów Jabłek i Gruszek opublikowało swoje najnowsze prognozy zbiorów na 2020 rok. Z danych tych wynika, że wielkość zbiorów gruszek w krajach UE będzie wyższa niż w roku ubiegłym i będzie  minimalnie niższa niż średnia z lat 2017 – 2019.

Szacunkowe zbiory gruszek we wszystkich krajach UE mają osiągnąć 2,199 mln ton.  W roku ubiegłym zbiory osiągnęły 1,959 mln ton.  Tak więc prognozowany jest 12% wzrost względem ubiegłego roku.

Na początek kraje, w których przewidywany jest spadek produkcji gruszek. To: Węgry (-50 proc.), Chorwacja (-40 proc.) i Portugalia (-22 proc.). Jeśli chodzi o te kraje UE to jedynie Portugalia jest liczącym się w Europie producentem gruszek.

Dobrze rokują, wg WAPA, zbiory we Włoszech – 642 tys. ton, o 77 % więcej niż w ubiegłym roku, w Holandii – 373 tys. ton,  czyli tyle samo co rok wcześniej,  w Belgii -362 tys. ton, o 7%. więcej  niż rok temu, oraz Hiszpanii –  ma  być 300 tys. ton, wprawdzie to o 4% mniej niż w roku 2019, ale i tak jest to liczący się producent na skalę Europy i świata.

Według prognoz WAPA, zbiory gruszek w naszym kraju mają wynieść 65 tys. ton, czyli o 7 %. mniej niż w roku ubiegłym.

Jeśli chodzo o odmiany to króluje oczywiście Konferencja. Następną najbardziej popularną odmianą jest  Abate, a po niej  William. Dość sporo straciła odmiana Rocha.

Źródło: www.fresh-market.pl