Truskawkowe skoki cenowe

Jak podaje portal fresh-market.pl ceny truskawek sprowadzanych z Hiszpanii  w połowie stycznia znacznie potaniały. Znaczny spadek cen zanotowano również w odniesieniu do truskawek sprowadzanych z Egiptu i Maroka. Na rynkach europejskich jest to zjawisko dość typowe w tym okresie – popyt na truskawki wówczas zwykle spada. Pod koniec stycznia bieżącego roku ceny truskawek importowanych kształtowały się na poziomie 14,00-19,00 zł/kg, czyli niemal o połowę taniej, niż na początku miesiąca.

Na początku lutego sytuacja zmieniła się. Znacznie zmniejszyła się podaż truskawki hiszpańskiej, co było spowodowane niekorzystnymi warunkami pogodowymi. W związku z tym ceny wyraźnie poszły w górę.  Ponadto, jak podaje portal fresh-market.pl jak zwykle po zakończeniu targów w Berlinie następuje dość specyficzny  wzrost popytu na truskawki, szczególnie w Niemczech. W związku z istniejącymi problemami podażowymi ceny truskawek hiszpańskich utrzymały się na dość wysokim poziomie 18,00-22,00 zł/kg.

Obecnie obserwujemy po raz kolejny znaczny spadek cen truskawek hiszpańskich. Bardziej chyba ceniona jest za smak truskawka grecka, za którą trzeba zapłacić więcej niż za truskawkę hiszpańską. Na koniec trzeciego tygodnia lutego truskawki importowane na rynku hurtowym         w Broniszach kosztują w granicach 18,00-20,00 zł/ kg. Zdecydowanie taniej na południu Polski 10,00-14,00 zł/ kg.

Źródło: www.fresh-market.pl