Belgia. Ceny Konferencji na dobrym poziomie

Jak podaje portal Fresh-Plaza belgijskie ceny gruszek w końcu osiągają dobry poziom, na który czekali handlowcy i producenci.

Ceny gruszek klasy 1 są  średnio o 0,15 € wyższe, zaś  bardziej pożądane rozmiary kosztują nawet 0,70 – 0,80 € więcej. To są dobre ceny – jak mówią producenci i handlowcy.

Ten poziom cen jest wynikiem duzego popytu ze strony krajów Europy Wschodniej oraz Niemiec. Również Europa Południowa  zaczyna wykazywać popyt na belgijskie gruszki.

Zapewne niewielkie zatrzymanie sprzedaży nastąpi na początku lutego, kiedy odbywać się będą targi Fruit Logistica w Berlinie. Wówczas większość handlowców będzie na targach i sprzedaż nieco spadnie.

Handlowcy mają również pozytywne spostrzeżenia odnośnie jakości gruszek. Ich jakość jest zdecydowanie lepsza niż w ubiegłym roku. W ubiegłym sezonie  gruszki zbierane były zdecydowanie zbyt późno. W tym roku przechowują się znacznie lepiej. Są jednak problemy z nadmiernym ordzawieniem skórki. Oznacza to, że ​jest sporo gruszek klasy 2, gdzie ordzawienia zajmują ponad 30% powierzchni owocu.

Gruszki klasy 2 również sprzedają się dobrze w tym roku. Nabywcami są głównie klienci z Europy Wschodniej.

Aktualne ceny sprzedaży gruszki Konferencji to:

za kaliber 45+  ok. 0,50 €/ kg ( opakowanie 13kg),

za kaliber 50+ ok. 0,70 €/ kg (opakowanie 13 kg),

za kaliber 55+ ok. 0,90 €/ kg ( opakowanie 12 kg),

za kaliber 65+ ok. 0,90/ 1,05 €/ kg (opakowanie 12 kg/ opakowanie 7 kg),

za kaliber 75+ ok. 1,15 €/ kg ( opakowanie 12 kg),

Źródło: www.freshpaza.com