V EDYCJA Konferencji Sady i Ogrody

V edycja konferencji Sady i Ogrody było poświęcona między innymi ocenie sytuacji rynkowej w Polsce pięć lat po wprowadzeniu rosyjskiego embarga. Eksperci przyznali, że dalekie rynki z którymi wiązano wielkie nadzieje w większości przypadków okazały się porażką.


Wśród prelegentów była Pani Paulina Kopeć – sekretarz generalna Stowarzyszenia Unia Owocowa. Przypomniała ona, że niegdyś ponad 90 proc. jabłek było eksportowanych do Rosji. Dokładnie pięć lat temu wprowadzony został zakaz eksportu na rynek rosyjski i od tego czasu cała branża ogrodnicza musiała zmienić strategię działania i zacząć działać w zupełnie nowej rzeczywistości, poszukując wciąż nowych rynków zbytu. Poszukiwanie
nowych rynków zbytu wciąż trwa, ciągle ich przybywa ( np. Tajlandia, Tajwan, Izrael), ale chodzi o to, żeby je zdobyć i utrzymać. Prelegentka podkreśliła, że w ubiegłym sezonie dużo jabłek zostało wyeksportowanych do Egiptu, Indii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jej zdaniem Polska ma bardzo dużo otwartych rynków i na części z nich radzi sobie bardzo dobrze. Jednak, przy dość trudnej sytuacji w branży sadowniczej, cały czas pojawiają się nowe zagrożenia, jak na przykład rozwijająca się produkcja na Wschodzie. Ukraina, podobnie jak Polska, walczy o swoje
miejsce na dalekich rynkach.
Prelegentka zwróciła uwagę na fakt, iż dość dużą bolączką sadowników są zmiany klimatyczne, które mają duży wpływ na jakość produkowanych w Polsce i w Europie owoców. Prelegentka odwołała się również do sytuacji, kiedy sadownicy nie oddają towaru do handlu, tylko przechowują go z myślą o uzyskaniu wyższej ceny. Jest to zrozumiałe z jednej strony, a z drugiej strony blokuje to firmy handlowe do nawiązywania nowych kontaktów, na nowo otwierających się rynkach.
Do wypowiedzi Pani Pauliny Kopeć odniosła się dr hab. Bożena Nosecka z IERiGŻ-PIB. Według niej, rynek chiński okazał się ogromną klęską. Polska wyeksportowała 800 ton jabłek, co w polskich realiach nie stanowi żadnej ilości. Pani dr Bożena Nosecka zwróciła uwagę, iż najbardziej perspektywicznym rynkiem okazał się, jak do tej pory, Egipt.

Źródło: www.sadyogrody.pl