Ruszyły zbiory aronii

Aronii będzie w tym roku zdecydowanie mniej. A to za sprawą wiosennych przymrozków i ogólnie panującej suszy. Jednak w tej chwili, gdy zbiory aronii dopiero się rozpoczęły trudno dokładnie oszacować ich wielkość. Jak informuje Pan Andrzej Karolak, prezes Krajowego Zrzeszenia Plantatorów Aronii „Aronia Polska” w wywiadzie udzielonym portalowi www.sadyogrody.pl plantatorzy zgłaszali gorszą kondycję krzewów już po zimie i po ubiegłorocznym bardzo dobrym plonowaniu.  Nie sprzyja w tym roku także pogoda, przewlekły brak opadów oraz bardzo wysokie temperatury.

Aktualnie powierzchnia upraw aronii wynosi ok. 4 tys. hektarów, a zbiory wahają się od 40 do 60 tys. ton rocznie. Polska jest największym producentem aronii oraz eksporterem półproduktów na świecie. Krajowy potencjał wynosi 60-70 proc. całej produkcji światowej. Jednak mimo niezaprzeczalnych sukcesów Polski odnośnie produkcji aronii branża ta, jak wiele innych boryka się z licznymi problemami. Głównym obecnie problemem dla producentów tych owoców jest niska cena aronii. Zakłady przetwórcze albo nie chcą skupować tych owoców, albo płacą zbyt mało. Nie ma też firmy, która mogłyby oferować przetwory z aronii, a samych plantatorów nie stać na wybudowanie takiego zakładu.

Owoce aronii  pochodzą ze wschodnich wybrzeży Ameryki Północnej, ale w Polsce dzięki pracy naukowców doskonale się zaaklimatyzowały. Uprawia się u nas kilka odmian aronii. Zbiory odbywają się w drugiej połowie sierpnia. Owoce w chłodnym miejscu można przechowywać przez co najmniej kilka dni.

Owoce aronii są bardzo bogate w barwniki antocyjanowe i mają zupełnie wyjątkowy skład witamin, pozwalający, zdaniem naukowców, zaliczyć aronię do roślin leczniczych i superowoców.  Powołując się na słowa prof. Stanisław Pluty z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, w badaniach klinicznych podczas leczenia nadciśnienia podaje się w trakcie 4 tygodniowej kuracji witaminę P w postaci 1 kg przetworzonych aronii, po 25 dkg dziennie. Gdyby zastąpić ją innymi owocami, pacjent musiałby zjeść 25 kg cytryn lub 35 kg mandarynek. Przetwory z aronii poleca się do powszechnego stosowania przy leczeniu nadciśnienia, arteriosklerozy, zapalenia błony śluzowej żołądka, hemoroidów i chorób naczyń włosowatych.

 

Źródło: www.sadyogrody.pl

             www.gosc.pl