Sezon malinowy w Polsce nie zapowiada się obiecująco

Portal www.sadyogrody.pl  porusza problem, który od wielu dotyczy rynku malin w Polsce.  Plantacje malin są wg. ekspertów nie wystarczająco przygotowane pod względem  ochrony roślin. Przyczyny upatruje się  w tym, że ochrona po zbiorach w odmianach letnich  w poprzednim sezonie była na poziomie minimalnym. A zaznaczyć trzeba, że był to wyjątkowo dotkliwy rok pod względem finansowym dla producentów malin.  Zastosowana ochrona po zbiorach byłaby wystarczająca, ale niestety tegoroczna zima nie należała do typowych. Spadki temperatur przy pobudzonej wegetacji – to nie wróży nic dobrego dla roślin i owocowania. Eksperci oceniają szkody bardzo wysoko. Są nawet plantacje, gdzie straty szacuje się na 100 proc. co oznacza całkowitą likwidację plantacji w tym sezonie.

Tego typu uszkodzenia wystąpiły w odmianach „Tadmor” i „Radziejowa”. W podstawowej odmianie „Glen Ample” straty sięgają od 30 do 90 proc, jak podaje portal www.sadyogrody.pl.

Ponadto dodatkowym zagrożeniem na plantacjach jest porażenie przez grzyby powodujące zamieranie pędów maliny w okresie kwitnienia/zawiązywania owoców/początku zbiorów. Niestety to wszystko nie wróży wysokich plonów malin, jak twierdzą eksperci.

Jeśli chodzi o odmiany jesienne, to trudno na te chwilę powiedzieć ile jeszcze zostało plantacji tych malin w Polsce. Powtarzające się corocznie problemy z pracownikami, jakością i pogodą spowodowały, ze uprawy te były już od dłuższego czasu nie ekonomiczne. Duży popyt powodował wzrost cen, które nagle spadały do bardzo niskiego poziomu.  W związku z tymi problemami przypuszczać należy, że plantacji malin odmian późnych nie zostało zbyt wiele. A jeszcze niedawno zachowana była proporcja pół na pół, tzn, połowa plantacji w Polsce zapewniała maliny  odmian letnich, a połowa późnych, jesiennych odmian.

Warunki pogodowe  gwałtownie się zmieniają, a sucha wiosna zrobiła swoje. Do tego słabe zabezpieczenia plantacji przed infekcjami oraz braki w odżywianiu -braki azotu, potasu, fosforu spowodują zapewne kolejny słaby rok w tym segmencie rynku. Szkoda, wielka szkoda.

Źródło: www.sadyogrody.pl