Projekt Naturpick – w skrócie – uzyskać jak najwięcej z niehandlowych produktów owocowo-warzywnych

Jak podaje Fresh Plaza trwa realizacja projektu badawczego NATURPICK, dotyczącego produkcji żywności wzbogaconej w składniki odżywcze z użyciem substancji bioaktywnych uzyskanych z nierynkowych produktów przemysłu ogrodniczego.  Projekt zakłada dostarczenie sektorowi wzbogaconej żywności (batoniki, żelki)  narzędzi i składników w celu uzyskania zdrowszych produktów, jak również zapewnienie sektorowi owoców i warzyw nowej linii biznesowej, aby nadać wartość produktom, które nawet jeśli spełniają podstawowe normy jakości, nie mogą być wprowadzane do obrotu, ponieważ nie spełniają wymagań dotyczących rozmiaru, wybarwienia czy kształtu lub z powodu nadmiaru produkcji.

Projekt, którego realizacja rozpoczęła się października 2018 r. ma zakończyć się w ciągu 30 miesięcy, czyli w pierwszej połowie 2021 roku. Ogólny budżet projektu to 1,2 mln EUR. Projekt jest realizowany we współpracy przez 3 podmioty: Agroponiente Natural Produce, SL (koordynator), DMC Research Center, SL, Moreno Ruiz Hermanos, SL, które będą współpracować z 3 organizacjami badawczymi, wśród których są: Centrum technologiczne Tecnova oraz 2 uniwersytety: w Granadzie i Sewilli.

Projekt obejmuje wzbogacanie żywności poprzez substancje bioaktywne otrzymywane z nierynkowych produktów przemysłu owocowo-warzywnego, w wyniku czego powstają produkty w różnych formach, od batoników po żele czy preparaty w proszku, które służą ogólnie pojętemu zdrowemu odżywianiu.

W ten sposób Grupo Agroponiente uczestniczy w innowacyjnym projekcie, który wzmacnia jego zaangażowanie na rzecz zdrowia, a jednocześnie znajduje nowe narzędzie do oferowania rolnikom komercyjnych rozwiązań dla określonego segmentu ich produktów.

W pierwszej kolejności badany był czosnek i cebula, które  podnoszą odporność naszych organizmów. Dr Alberto Baños, jeden z naukowców powiedział, że już udało im się zidentyfikować i scharakteryzować związki fitochemiczne obecne w cebuli i czosnku, które są odpowiedzialne za ich dobre właściwości i dodać je do wzbogaconej żywności. Kolejnym produktem poddanym szczegółowym badaniom pod katem w/w projektu są arbuzy bogate w cytrulinę –  aminokwas, który poprawia czynność serca i zwiększa wydajność i regenerację organizmu po wysiłku fizycznym.

Źródło: www.freshlaza.com