Rozpoczęła się kampania kiwi w Grecji

W podobnym okresie co rok temu rozpoczął się sezon na greckie kiwi już i pierwsze owoce zaczęły trafiać do handlu.

Na razie eksport owoców ogranicza się do najbliższych sąsiadów, jednak niedługo handel zagraniczny nabierze rozpędu i owoce trafią na wszystkie europejskie rynki, w tym także do Polski. Dziś jednak greckie kiwi można kupić m. in. we Włoszech, gdzie ceny owoców wahają się między 1,60 a 2,00 euro za kilogram w zależności od klasy.

Warto także podkreślić, że uprawa kiwi w Grecji staje się coraz bardziej popularna, chociaż w ostatnim roku wydaje się, że powierzchnia nasadzeń tego gatunku nieznacznie spadła. Obecnie szacuje się, że uprawy kiwi zajmują ok. 9.000 hektarów. Jeśli natomiast chodzi o produkcję owoców, prognozy na rok 2017 mówią o zbiorach na poziomie 185.000 ton, tj. o 15 proc. więcej niż w poprzednim sezonie. Większość produkowanych w Grecji owoców jest eksportowanych, na krajowy rynek trafia jedynie poniżej 15 tys. ton.

Produkcja zbliżona do ubiegłorocznej daje pierwszy obraz sytuacji cenowej jaka będzie miała miejsce w nadchodzącym sezonie. Ceny powinny być podobne do tych z sezonu 2016/2017, wszystko jednak zależy od greckich eksporterów. Jeśli będą chcieli wykorzystać chilijski, bardzo drogi sezon (obecnie ceny kiwi z Chile dochodzą do 14,00 zł za kilogram), grecki sezon może wystartować z wyższego pułapu niż przed rokiem.