Jarmuż – zielone super food

Czy wiesz, że jarmuż

•           ma więcej witaminy C niż pomarańcza

•           ma więcej witaminy A niż jakiekolwiek zielone warzywa,

•           ma więcej wapnia niż mleko

Jarmuż jest jedną z najstarszych znanych roślin kapustnych. Od ponad 2 000 lat uprawiany jest w rejonie Morza Śródziemnego. Należy do rodziny roślin krzyżowych, znanej ze swojej zdolności do rozkwitu w chłodniejszych porach roku. Rośliny te mają tendencje do rozrastania się na wielu różnych kontynentach. Jarmuż najbardziej kojarzy się z dużymi, ciemnozielonymi, podłużnymi liśćmi. Mają one kędzierzawe brzegi i sztywny system blaszek o jasnozielonym kolorze. Jednak odmian jarmużu jest wiele. Możemy spotkać liście proste zamiast karbowanych i na przykład w kolorze fioletowym. Znajdziemy tu także kapustę zielonolistną z fioletowymi łodygami i żyłami.

W Polsce jarmuż jest coraz bardziej popularny, jednak ciągle niedoceniony. Zawiera bowiem wiele cennych składników i jest niskokaloryczny. 100 g liści jarmużu dostarcza organizmowi ok. 50 kcal. Duża garść świeżego jarmużu to tylko 7 kcal.  Niski indeks glikemiczny jarmużu (28) sprawia, że mogą go bez obaw spożywać cukrzycy. Jarmuż dostarcza organizmowi sporych ilości błonnika, witaminy A, B1, B2, C, E, K i składniki mineralne (wapnia, żelaza, potasu, magnezu, manganu). Jest to warzywo doskonałe dla osób, które dbają o linię, ponieważ ma bardzo mało kalorii. Zawiera również przeciwutleniacze, które spowalniają procesy starzenia. Zawiera kilkadziesiąt razy więcej witaminy A oraz 3 do 5 razy więcej wapnia i żelaza niż kapusta. Jarmuż zawiera również polifenole, które są zbawienne dla alergików. Niezwykle cenne są także zawarte w tym warzywie związki siarki o działaniu przeciwnowotworowym. jest jest doskonałym źródłem kwasu alfa-linolowego (ALA). To rodzaj kwasu tłuszczowego omega-3. Jest on niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania mózgu. Zmniejsza też ryzyko cukrzycy typu 2 i wpływa na prawidłową pracę serca.

Jarmuż w smaku przypomina nieco kapustę, brokuła i szpinak. Ogromą zaletąe każdy może go  łatwo  przyrządzić. Pod wpływem mrozu jarmuż może przybrać słodszy smak. Wynika to z zamiany niektórych skrobi z jarmużu na cukry. Jednak smak jarmużu może być zaskakująco zróżnicowany, od gorzkiego lub pieprzowego do delikatnego i lekko słodkiego.

Jarmuż dostępny jest praktycznie przez cały rok. Podczas zakupów wybieraj jarmuż o jędrnych, głęboko zabarwionych liściach i wilgotnych, twardych łodygach. Wybieraj jarmuż z liśćmi o niewielkich rozmiarach, ponieważ są delikatniejsze i mają łagodniejszy smak. Jarmuż powinien być cały czas w chłodzie. Wysoka temperatura powoduje jego więdnięcie i negatywnie wpływa na smak. Jarmuż można przechowywać po zakupie ok. 5 dni.

Najwięcej wartości posiada jarmuż surowy. Można go dodawać do sałatek lub stworzyć znakomitą bazę do zielonych koktajli. Obróbka termiczna sprawia, że jarmuż traci dużą część ze swoich wspaniałych składników odżywczych. Aby straty te były jak najmniejsze najlepiej gotować go 3-4 min na parze. Można tęż równie krótko blanszować go w niewielkiej ilości wrzącej wody.

Źródło: www.beszamel.se.pl