Cytrusy afrykańskie już wkrótce

Jak podaje portal www.freshplaza.com eksporterzy cytrusów z Południowej Afryki ostatnimi czasy bardziej zabiegali o rynek rosyjski, rynki  Dalekiego i Bliskiego Wschodu, niż o Europę. W tym roku Europa  zapowiada się dobrym rynkiem zbytu dla afrykańskich cytrusów, na które popyt jest bardzo duży. Zarówno Republika Południowej Afryki, jak i Argentyna rozpoczęły sezon nieco wcześniej. Ale pomimo tego na rynkach europejskich brakowało cytrusów, szczególnie dobrej jakości pomarańczy deserowej. Niedługo sytuacja powinna się poprawić i na nasz rynek trafia pierwsze zamorskie cytrusy.

Rynek mandarynek jest obecnie dla producentów szczególnie dobry. Przez moment były bardzo duże braki w dostawach mandarynek i niektórzy detaliści nie mieli ich na półkach. Potem sytuacja unormowała się i w tej chwili mandarynki są dostępne, ale ceny są wciąż na wysokim poziomie.

Ogromna ilość cytrusów z Południowej Afryki będzie miała konkurencję  ze strony innych owoców sezonowych. Producenci cytrusów oraz importerzy są jednak dobrej myśli, gdyż cytrusy zdecydowanie lepiej „ radzą sobie” na sklepowych półkach, niż delikatne i wrażliwe jagody.

Wakacje, jak wszyscy o tym doskonale wiemy, będą wyglądać na całym świecie nieco inaczej. Zwykle połowa Europy Północnej jedzie na południe. Teraz o wiele więcej osób zostanie w domu. W związku               z tym popyt na owoce, w tym cytrusy może wyglądać znacznie lepiej.

Źródło: www.freshplaza.com