Koniec importowanej borówki

Powołując się na oceny analityków portalu www.fresh-market.pl to był dobry sezon dla hiszpańskich plantatorów borówki wysokiej. Jednak import borówki z Hiszpanii powoli kończy się. W tym roku cena na importowaną  hiszpańską borówkę była i jest dość wysoka, a porównując poprzednie lata –  dużo wyższa, niż w latach ubiegłych.

Tegoroczny sezon jest inny, od katastrofalnego cenowo ostatniego sezonu. Teraz ceny pozostały stabilne, częściowo dzięki chłodnej i deszczowej pogodzie w kwietniu. Zapewniło to bardziej rozproszoną                            i stabilną uprawę, bez nakładania się odmian. Hiszpańscy plantatorzy obecnie pracują z późnymi odmianami borówki i mają nadzieję, że zbiory będą kontynuowane do końca czerwca.

W ostatnim tygodniu cena za hiszpańską borówkę kształtowała się w przedziale 30,00- 32,00 zł/ kg                       w zależności od rodzaju opakowania.

Analitycy portalu www.fresh –market.pl wskazują, że rok temu na rynku polskim, w końcówce sezonu importowego (po 11 czerwca) ceny borówki importowanej w polskim hurcie rosły, ale na koniec drugiej dekady czerwca 2019 roku średnia wynosiła 32 zł/kg.

Jeśli chodzi o polską borówkę wysoką, to sezon jeszcze przed nami. Ceny krajowej borówki wysokiej kształtują się na poziomie 35,00-45,00 zł/kg (opakowania 250 gramów). Daje to średnią 40,00 zł/kg. Dla porównania, przed rokiem cena wynosiła 34,00 zł/kg.

Źródło: www.fresh-market.pl