Czas na hiszpańskie granaty

Właśnie rozpoczyna się zbiór granatów hiszpańskich prowincjach Walencji i Castellón, gdzie w ostatnich dniach spadły obfite opady. Rynki europejskie są bardzo zainteresowane hiszpańskimi granatami, gdyż  sezon turecki  jeszcze się nie rozpoczął, a popyt jest dość wysoki. Na razie deszcze nie odbijają się na jakości granatów, ale jeśli nadal będzie padać,  granaty mogą pękać. Ogólnie o tej kampanii można  już powiedzieć, że wielkość produkcji spadła o około 20–25% w porównaniu z ubiegłym rokiem i brakuje dużych kalibrów.

Generalnie większe kalibry są zawsze poszukiwane. Obecnie sezon Peru zakończył się, a sezon Izraela właśnie się rozpoczął.

Ceny są wyższe niż na początku poprzedniego sezonu, który okazał się dość trudny ze względu na niskie ceny. Wyższe ceny powinny się utrzymać do momentu aż granat turecki zaleje  wszystkie rynki.

Jeśli chodzi o hiszpański granat, to najbardziej popularne są odmiany ciemnoczerwone. Chociaż są pewne różnice w upodobaniach.  Odmiana Smith jest bardziej kwaśna i jest ceniona w Niemczech – kraju, który konsumuje najwięcej granatów i gdzie akceptowane są wszystkie rodzaje odmian. Inne kraje, takie jak Włochy, Belgia i Holandia, wolą słodsze odmiany, takie jak Acco. Hiszpania jest rynkiem, który wymaga najsłodszego smaku granatów, ponieważ konsumenci są przyzwyczajeni do tradycyjnego granatu, którego kolor jest bladoczerwony, ale za to ma duży rozmiar i  zawiera dużo soku o wysokiej zawartości  Brix..

Źródło: www.freshplaza.com