Sezon paprykowy już wkrótce

Papryka jest bogatym źródłem witaminy C – jedno warzywo zaspokaja dziennie zapotrzebowanie dorosłej osoby na tę witaminę. Witamina B6 (pirydoksyny) znajdująca się w papryce poprawia proces tworzenia się czerwonych krwinek, a witamina K1 ma wpływ na krzepliwość i zdrowe kości. Zaś potas zawarty w papryce wpływa korzystnie na pracę układu krwionośnego. Warzywo jest również bogate przeciwutleniacze – w szczególności witaminę E oraz A, które zapobiegają chorobom serca i pomagają zachować dobry wzrok.

Polska jest największym producentem papryki w Europie Środkowo-Wschodniej. Produkcja polskiej papryki skupiona jest na Południowym Mazowszu, które z tej racji często nazywane jest paprykowym zagłębiem. Z rejonów Radomia – obejmujących gminy Przytyk, Potworów, Klwów, Radzanów i Stara Błotnica, Wyśmierzyce  pochodzi ok. 85% krajowej produkcji tego warzywa.

Około 80% produkowanej w Polsce papryki to papryka konsumpcyjna, która trafia na rynek pierwotny, czyli do sieci handlowych i na rynki hurtowe. Natomiast 20%  to produkcja w celach przetwórstwa, czyli na wszelkiego rodzaju przetwory i mrożonki.

Pogoda potrafi płatać figle, a burze z gradem i silnym wiatrem, które przechodzą  przez terytorium całego kraju mogą bardzo zaszkodzić uprawom papryki, cukinii i bakłażanów. W przeszłości były przypadki, gdy całe plantacje ulegały zniszczeniu, a  trąba powietrzna zrywała i niszczyła folie z papryką. Niestety tropikalne upały sprzyjają powstawaniu tego rodzaju niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych.

Na rynku już pojawiły się niewielkie ilości zielonej papryki oraz papryki odmiany Blondy, ale sezon dopiero przed nami. Miejmy nadzieję, że to będzie dobry sezon.

 Źródło: www.agropoiska.pl