Wesołego Alleluja!

Na Święta Wielkanocne,

przesyłamy koszyk pełen świątecznych życzeń

wplecionych pomiędzy wiosenne kwiaty,

lukrowane babki, kolorowe pisanki,

bazie i cukrowe baranki .

Niech Te Święta upłyną Wam

w radosnej, rodzinnej atmosferze

 i niech przyniosą ciepły, orzeźwiający powiew,

kojący i duszę i ciało.

Krystyna, Piotr i Marcin Szymańscy

8 lutego weszło w życie Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie jakości handlowej ziemniaków (Dz.U. z 2019 pozycja 139).

https://www.prawo.pl/akty/dz-u-2019-139,18808110.html

„Definicja ziemniaków wczesnych (młodych): ziemniaki zebrane na początku sezonu zbioru ziemniaków kraju pochodzenia przed osiągnięciem pełnej dojrzałości, o skórce łuszczącej się, przeznaczone do sprzedaży bezpośrednio po ich zebraniu.”

Inny punkt rozporządzenia:

„Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do ziemniaków wczesnych (ziemniaków młodych) zebranych lub dopuszczonych do obrotu w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub …, zgodnie z przepisami obowiązującymi w tych państwach, o ile zostały oznakowane w sposób, który zapewnia, że konsument nie jest wprowadzany w błąd.”

 

W ramach próby oddział ICA Maxi w Sztokholmie sprzedaje przyjazną dla środowiska odżywkę roślinną, wyprodukowaną z odpadów owocowo -warzywnych. Wcześniej odpady organiczne były przeznaczone do produkcji biogazu. Teraz niesprzedane owoce i warzywa są fermentowane  i sprzedawane jako odżywka dla roślin. Dotyczy to około 100 kilogramów produktów ignorowanych przez konsumentów, ponieważ nie wyglądają już dobrze, ale nadal są jadalne.

Czytaj dalej

Jak podaje Fresh Plaza trwa realizacja projektu badawczego NATURPICK, dotyczącego produkcji żywności wzbogaconej w składniki odżywcze z użyciem substancji bioaktywnych uzyskanych z nierynkowych produktów przemysłu ogrodniczego.  Projekt zakłada dostarczenie sektorowi wzbogaconej żywności (batoniki, żelki)  narzędzi i składników w celu uzyskania zdrowszych produktów, jak również zapewnienie sektorowi owoców i warzyw nowej linii biznesowej, aby nadać wartość produktom, które nawet jeśli spełniają podstawowe normy jakości, nie mogą być wprowadzane do obrotu, ponieważ nie spełniają wymagań dotyczących rozmiaru, wybarwienia czy kształtu lub z powodu nadmiaru produkcji.

Czytaj dalej

Serdecznie zapraszamy na szkolenie na rzeczoznawcę w zakresie ustalania klas jakości świeżych owoców i warzyw. Szkolenie odbędzie się w dniach 8 – 9 maja 2019 w miejscowości Klaudyn k/Warszawy.

W programie (dla chętnych) dodatkowo szkolenie z zakresu pobierania próbek owoców i warzyw świeżych na zawartość pozostałości pestycydów.

Zainteresowanych proszę o kontakt na maila: krystyna.szymanska@freshquality.pl

Telefon: +48 667 909 999